Erdoğan Duyurdu: DEAŞ’ın Üst Düzey İsmi Türkiye’de Yakalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın üst düzey yöneticilerinden ‘Abu Zeyd/Üstad Zeyd’ kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de …

Erdoğan Duyurdu: DEAŞ’ın Üst Düzey İsmi Türkiye’de Yakalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın üst düzey yöneticilerinden ‘Abu Zeyd/Üstad Zeyd’ kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de yakalandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlar ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerle yaptığı söyleşide, DEAŞ terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden biri olan “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı Terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türk güvenlik güçlerince Türkiye’de yakalandığını açıkladı.

“Emniyet ayrıca MİT’in operasyonuyla yakalandı”

Bu kişinin Ebubekir El Bağdadi ayrıca ondan sonraki örgüt lideri Abdullah Kardaş’tan sonra örgüt içerisinde en önemli üst düzey yöneticilerden biri olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Uluslararası raporlarda ayrıca BM Güvenlik Raporunda da bu teröristin DEAŞ terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden olduğu bilgileri yer alıyordu. Sorgusunda da örgüt içerisinde sözde kadılık, sözde Eğitim Bakanlığı ayrıca Adalet Bakanlığı yaptığı yönünde kendi beyanları bulunuyor. Bu teröristin uzunca bir süredir Suriye ayrıca İstanbul’daki bağlantıları takip ediliyordu ayrıca yasadışı yollarla Türkiye’ye giriş yapacağı yönünde istihbari bilgilendirmeler edinilmişti. Ayrıca bu terörist, Emniyet İstihbarat, MİT ayrıca İstanbul Emniyetinin başarılı operasyonuyla yakalandı. İstanbul emniyet birimlerince teröristin sahte kimlik kullandığı ayrıca kılık değiştirdiği belirlendi.”

Erdoğan, Sumaidai’nin Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ayrıca İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sorgulamasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla adli makamlara sevk edildiği bilgisini verdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.