Ruhunu Doyurmak İsteyenlere 5 Edebiyat Filmi

Ruhunu Doyurmak İsteyenlere 5 Edebiyat Filmi

Bu listemizde sizler için edebiyat filmleri listesi hazırladık. Yerli yabancı bir çok edebiyat film önerileri ile oluşturduğumuz listemizdeki filmler edebiyata meraklı olan insanların büyük bir keyifle izleyeceği filmlerden oluşmaktadır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan edebiyat filmleri listemize hızlı bir şekilde geçelim.

Edebiyat Filmleri

1. Mavi Gözlü Dev – Nazım Hikmet Ran (2007)

Biket İlhan yönetmenliğinde çekilen ve Nazım Hikmet’in 1941 yılından sonra Bursa Hapishanesi’nde geçirdiği dönemi anlatan Mavi Gözlü Dev’in başrolünde usta oyuncu Yetkin Dikinciler vardır. Yetkin Dikinciler’in Nazım Hikmet’i canlandırdığı filmde Nazım’ın aşık olduğu iki kadını, Piraye Altınoğlu ve Münevver Andaç’ı ise Dolunay Soysert ve Özge Özberk canlandırıyor. Filmin adı, Nazım Hikmet’in “Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri” adlı şiirinden derlenmiştir. Edebiyatımızın mihenk taşlarından Nazım Hikmet’i bu filmde daha çok anlayabilirsiniz. Mavi Gözlü Dev, hem edebiyat hem edebiyat filmleri hem de ülkemiz için büyük öneme sahip dersek pek yanılmış olmayız.

Edebiyat Filmleri

2. Aşkın Kitabı – Jane Austen (2007)

Aşkın Kitabı, yüzlerce Hollywood melodramına ve binlerce romantik komedisine ilham kaynağı olmaktan öte, bu türlerin haritasını yaratmış efsanevi yazar Jane Austen’ın aşk yaşamını olabildiğince klasik bir bakış açısıyla ekrana aktarmaya çabalıyor. Aşkı hikayesinin merkezine alıp da Jane Austen kadar okunur kılabilen yazar azdır. Anne Hathaway’i Jane Austen rolünde izlediğimiz bu film Austen’ın yazarlık macerasına da ortak ediyor bizleri.

Edebiyat Filmleri

3. Sylvia – Sylvia Plath (2003)

Sylvia, hayatına kendi elleriyle son vermeyi seçen şair Sylvia Plath’in kendisi gibi şair olan eşi Ted Hughes’la olan ilişkisini merkeze alıyor. Sylvia Plath’in hayatını konu alan film, yazarın iç dünyasını ve ölüm kararını alana dek düşüncelerinin nasıl evrildiğini yakın bir empatiyle dile getirir.2003 yapımı bu filmde Sylvia Plath rolünde ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow’u izliyoruz. Peki, sonunda genç yazarı intihara sürükleyen, zihinsel mücadeleler hâlinde yansıtılan, kendi iç çıkmazları mıdır yoksa yazarlığının önünde duran, aşamadığı toplumsal roller midir? Ölümünün nedeni büyük bir soru işareti olarak kalırken Sylvia, yazarın hayatına daha yakından bir bakış açısı sunarak “kadın” sorunsalını daha da genişleten sorularla baş başa bırakır bizleri.

Edebiyat Filmleri

4. Görünmeyen Kadın – Charles Dickens (2013)

Ralph Fiennes’ın hem yönetmen koltuğunda hem de başrolde izleyiciyle buluştuğu Görünmeyen Kadın filmine geçelim. Charles Dickens’ın hayatına biraz daha dolaylı bir yoldan bakıyor. Ve Charles Dickens’ın kariyerinin zirvesinde ve evli bir adamken gizli bir aşk yaşadığı Nelly Ternan ile bizleri tanıştırıyor. Ünlü yazara aşkla bağlı olan kadın, Dickens’ın ölümüne kadar onun gizli sevgilisi olarak kalacaktır.

Edebiyat Filmleri

5. Kafka – Franz Kafka (1991)

1919’ın Prag sokaklarında, Jeremy Irons’ın canlandırdığı Kafka, bildiğimiz yazar kimliğinin dışında bu kez bir sigortacı olarak karşımıza çıkıyor. Ve akıllara hemen yazarın unutulmaz eseri Joseph K. geliyor. Ancak kurgu bununla da sınırlı kalmıyor. Dava, Şato ve Dönüşüm’e dokunarak Kafka’nın kalem dünyasından geniş bir yelpaze sunuyor. Filmde gerçekler ortaya çıktıkça gizem, gerilim ve bilim kurgunun Kafkaesk bir üslupla bir araya geldiği, sıra dışı bir yapım ortaya çıkar. Dünya edebiyatı için Franz Kafka’nın önemi tartışılmazdır. Haliyle edebiyat filmleri demişken bu filmi anmamız da kaçınılmazdı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.