Ağbaba: TÜİK’in illüzyonla yok ettiği işsizleri İŞKUR ortaya çıkarıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ayrıca Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ağustos ayı …

Ağbaba: TÜİK’in illüzyonla yok ettiği işsizleri İŞKUR ortaya çıkarıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ayrıca Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ağustos ayı iş gücü verileriyle ilgili açıklama yaptı. TÜİK’in yayınladığı verilere göre; mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9,6 oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,2 iken kadınlarda yüzde 12,5 olarak tahmin edildi.

Ağbaba’nın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“İşsizlik verilerinde bu ay yine bir TÜİK komedisi adlı eserin devamını izledik. TÜİK ağustos ayında işsizliğin bir önceki aya göre 100 bin kişi azalarak 3 milyon 312 bin kişi olduğunu iddia ediyor. İddia ediyor. İŞKUR verilerinde göre ağustos ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 343 bin kişi. Yani İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı TÜİK’in anketle ölçtüğü resmi işsiz sayısında 31 bin kişi daha fazla. Bu durumda TÜİK’in illüzyonla yok ettiği işsizleri İŞKUR ortaya çıkarıyor.

Mart 2002 yılından temmuz ayına kadar işsizlik ödeneğine 16.730.002 kişi başvurmuşken, ağustos ayında bu sayı tam 140 bin kişi artarak 16 milyon 870 bine çıktı. Yani temmuz ayrıca ağustos ayları arasında işten atıldığı için işsiz kalanların sayısındaki artık 140 bin kişi. Ama TÜİK’e göre işsizlik ağustos ayında temmuz ayına göre 100 bin kişi azalmış. TÜİK bir veri kurumundan çok artık işsizleri yok sayan bir yanılsama kurumuna dönüşmüş durumda. Ve TÜİK son bir yılda işsizliğin 560 bin kişi azaldığını iddia ederken İŞKUR verilerinde ise işsizliğin son bir yılda 149 bin kişi arttığı ortaya çıkıyor. Aradaki fark 709 bin kişi. TÜİK hileyle, sihirle işsizliği bitireceğini her düşündüğünde karşısına devletin bir diğer resmi kurumunun verileri çıkıyor.” (ANKA)

ETİKETLER: Bin Kişi, İş, Sayı, Tüik, Veri
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.