Logo ve Icon Boyutları Orantısı Kaç Olmalı?

09.04.2021
Logo ve Icon Boyutları Orantısı Kaç Olmalı?

Tasarım harikası logolar yaratmanın kendine has püf noktaları bulunmaktadır. Elbette fikri üretim unsurlarından biri oldukları için öncelik yaratıcılık yeteneğinindir. Ancak harika bir fikrin, kötü tasarlanmış ve teknik bakımdan eksik bir yapıya dönüşmesi logo tasarımı için harcanan emeği çöpe atabilir. En muhteşem logo görünümü ve fikrini yaratmanıza rağmen teknik ayrıntılara dikkat etmediğinizde istediğiniz verimi almanız mümkün değildir. Logo yapımında uyulması gereken standartlar bulunmaktadır.

Bu standartları belirleyen faktörlerden biri IOS, android gibi sistemlere göre dizayn edilmek için tasarlanan logolarda hangi kategoride çalışılacağına dikkat edilmesidir. Her sistemin kendine özgü teknik ayrımı bulunduğundan bilhassa piksel değerleri logo tasarımının mihenk taşını oluşturmaktadır. Logo oluştururken dikkate alınması gereken standart piksel oranı en az 400 x 150 boyutunda olmalıdır. Eğer kurumsal veya kişisel web sitenizde kullanacaksanız bu boyutlar değişkenlik gösterebilir!

Logo, Icon İçin Gerekli Formatlar ve Özellikleri

Logo yapımında kullanılan boyutları bilhassa kullanım alanı belirlemektedir. Yatay ya da dikey yönlü yönelimle ve boyutlar kullanıldığında Logo ve Iconlar için çeşitli varyantlar bulunmaktadır.

Ayrıca logo, icon boyutunu belirlemenizin ardından arka plan boyutunu da uygun olarak ayarlamanız gerekmektedir. Bu sayede mükemmel uyumu yakalayabilir ve etkili tasarım uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Favicon logo yapımında da dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken önemli özellikler bulunmaktadır. Favicon Logo; web sitenizin tarayıcı bölümünde gösterilmesini istediğiniz logo çeşididir. Bu logo çeşidini oluşturacağınız zaman monogram tercihi yapmanız ya da marka ve sitenizin baş harfinden oluşan bir görsel oluşturmanız gerekir.

Favicon logo tasarımında yaygın kullanımı olan piksel tercihleri 16×16 olmakla birlikte, 32×32, 48×48 piksel içeren tasarımlar da kullanılmaktadır. Bu tercihleri yaparken tasarlanan logonun boyutu ve renkleri dahil olmak üzere sahip olduğu teknik özellikler önem taşımaktadır. Ayrıca logo için kullanılan formatın özelliklerini de dikkate almak gerekir.

Logo yapımında ya da yazı içerikli görsel tasarım ürünlerinde kullanılması tavsiye edilen en iyi format PNG formatıdır. Bu tercihin en önemli yanlarından biri PNG formatının logo üretimlerinde kayıpsız sıkıştırma sağlamasıdır. Böylece Tasarımcıların ihtiyaç duyduğu kayıpsız sıkıştırma formatları arasında en saydam tercihi yapmış olursunuz.

PNG formatında logo oluşturmak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer önemli özellik bu formatın paletli resim destekleme özelliğidir. Piksel başına 1,2,3,4 veya 8’li resim oluşturma özelliği bulunan bu format, boyut orantıları bakımından son derece elverişlidir. Aynı özellik İcon boyut orantıları için de optimizasyon harikasi üretim sağlamaktadır.

Icon boyutlarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri yüksek çözünürlüklü tercihler yapmaktır. Kaliteli ve etkileyici bir görünüm sağlamak isteyenlerin icon oranlarını bu kurala göre belirlemesi gerekmektedir.

Hareketli tasarımlar için kullanılan formatlar da bulunmaktadır. Bunlar PNG tabanlı MNG – APNG formatlarıdır. GIF tarzı hareket içeren resimleri desteklemeye yarayan bu formaları genellikle animasyon içerikli ürün tasarımında kullanan tasarımcılar bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.