Blog: Kişisel Blog, Güncel Blog ve Weblog Nedir?

Blog: Kişisel Blog, Güncel Blog ve Weblog Nedir?

İnternette belki de her gün karşımıza çıkan blog nedir? Bu soruyu merak etmenizin bir kaç nedeni olabilir öncelikle onlardan başlamak istiyorum. 1.si kendinize bir blog sitesi açmak istiyor olabilirsiniz. 2.si ise neden herkes blog sitesi açıyor gibi zaman zaman kendinize sorduğunuz bir soru vardır. Blog kalıbını kısaca anlatmak gerekirse bir kitap yazıp her sayfasına farklı bir başlık veya konu ekleyin not almak diyebiliriz.

Tabi günümüzde blog sadece bir not defteri veya günlüğünde ilerisinde, fikir paylaşımları, rehberler ve adım adım kılavuzlar içinde kullanılır. Bunları kullanmanın temel amacı insanlara bilgi vermek olsa da asıl sebep bir çok insan için bu değil. Blog genelde markaların ürünlerini pazarladıkları bir kısım olarak da karşımıza çıkabilir. Görünüşte çok bilgilendirici yazılar aklınıza gelse de dijital pazarlamanın mihenk taşıdır ve bunun için kullanılır.

Peki blogun genel kavramlarını anladığımıza göre şimdi dilerseniz lafı daha fazla dallandırıp budaklandırmadan kişisel blog nedir? Weblog nedir? ve güncel blog nedir? Gibi soruların cevaplarına geçelim.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel Blog, insanların kişisel olarak paylaşımlarını yaptığı bir web sayfasıdır. Genelde internette karşılaşılan kişisel sorunların paylaşıldığı bu kişisel blog siteleri bir çok konuda paylaşıma açıktır hatta herhangi bir sınır olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, internette karşılaşılan kişisel sorunlar neler? Diyecek olursanız, örneğin Instagram’da aldığınız bir hatayı çözüp devamında bunun için bir blog yazısı oluşturmak diyebilirim.

Kişisel Blog sitelerinin tek amacı bu mu? Elbette hayır. Kişisel Blog paylaşımları yaparken ek gelir kazanabilirsiniz. Yani sosyal medya siteleri (Youtube, Instagram ve Facebook gibi) içerisinde geçireceğiniz zamanı Kişisel Blog sitesi açmak ve paylaşımlar yapmak için kullanırsanız ek gelir elde edeceğiniz için oldukça faydasını göreceksinizdir.

Kişisel Blog siteleri temelde birkaç kategoriden oluşturulur, ülkemizde sık tercih edilen kategorilerden kısaca bahsedecek olursak: WordPress rehberi, moda blogu, sosyal medya rehberi ve film önerileri gibi konular oldukça popülerdir. Peki Kişisel Blog sitesi açmak ne kadar? Kişisel Blog sitesi açmak için çok ciddi bir sermaye gerekmez. Yaklaşık olarak 200 TL gibi bir fiyata WordPress altyapısını kullanarak Kişisel Blog açabilirsiniz.

Güncel Blog Nedir?

Güncel Blog aktif olarak içerik girmeyi gerektiren ve kullanıcıların sık sık girdiklerinde yeni içeriklerle karşılaşmalarını gerektiren aktif bir paylaşım blogudur. Güncel Blog sitesini Kişisel Blog’dan ayıran en önemli husus canınız isteyince değilde ihtiyaçlar doğrultusunda içerik girilmesidir. Mesela günlük 5.000+ trafiği olan bir Güncel Blog o kitleye yetecek ve her girdiklerinde yeni içeriklerle karşılaya bilmenizi gerektirir.

Bunların haricinde Güncel Blog siteleri için yeterli sayıda (çeşitli) kategoriler oluşturmanız kitlenize yeterlilik anlamında oldukça iyi olacaktır. Bir kaç kategori ile büyük bir kitleye sahip olmanız ülkemiz şartlarında çok da mümkün değildir. Güncel Blog sitelerinde sitenizin kullanıcıların hızına yetişmek sürdürülebilirlik açısından da çok önemlidir ve bir çok Güncel Blog için kişisel paylaşımlarınız yeterli olmayacaktır.

Eğer bir Güncel Blog sitesi açmaya karar verirseniz web sitenize harcayacağınız paranın yanı sıra içerik satın almak için de bir bütçe oluşturmanız gerekmektedir yada bunun yerine editörler ile çalışabilirsin ki bu çok daha masraflı bir iştir. Dolayısıyla, ilk aşamada içeriklerini zenginleştirmek için hazır makale satın al veya bir Freelance yazar kirala.

Weblog Nedir?

Weblog nedir? Sorusunun cevabı için Kişisel Blog dan kısmen farksızdır diyebilirim. Weblog sitelerinin Türkçe karşılı Web Günlüğü’dür ve bu da ne anlama geldiklerini özetliyor bir bakıma. Weblog siteleri güncel olarak hikayelerin paylaşıldığı, önerilerin bulunduğu ve kendin yap (DIY) dedikleri blog paylaşım siteleri için kullanılan bir terimdir. Ülkemizde Weblog kavramı çok fazla kullanılmıyormuş gibi gelse de aslına her evinde günlük tutan birisi Weblog dediğimiz olaydan farksız hareket ediyor.

Farklar yok mu? Tabi farklar var ancak bir şeyi internet ortamında yapmakla kağıt üzerinde yapıyor olmak ayrıştırılmamalı diye düşünüyorum. Sonuçta günlük tutarkende masada bir şey üzerinde çalışıyorsun Weblog tutarkende. Dolayısıyla günlük yaşantımızda yaptığımız bir işin web versiyonu olarak nitelendirmemizin bir sakıncası yoktur diye düşünüyorum.

Bunun haricinde, Weblog sitelerinin asıl konusu günlüğünüzü bir bakıma diğer insanlarla paylaşıyor olmanızdır. Weblog web sitenizde yapacağınız paylaşımları herkes görebilir veya değerlendirebilir. Tabi normal günlük gibi kullanmak doğru olmasa da insanlarla birşeyleri paylaşıyor olmak oldukça değerli. Dilerseniz birazcık da Weblog önerilerinde bulunalım: Garip olaylar, yaşan tarzı, kişisel gelişim ve önerilerden oluşan webloglar şuan oldukça ilgi görüyor.

Bu içeriğimizde Blog nedir? Kişisel Blog nedir? Güncel Blog nedir? ve Weblog nedir? gibi konulardan bahsettik. Umarım blog türleri anlamında size yardımcı olabildiğimiz bir konu olmuştur. Bu tarz dijital girişimler ile ilgili paylaşımlarımızı webmaster kategorimizi ziyaret ederek bulabilirsiniz. Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz konularla ilgili sizin düşünceleriniz nedir? Yorumlar kısmını kullanarak bunlardan bahsedebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk