Robotik Süreç Otomasyonu’nun İşletmelere Etkisi Ve Avantajları

Robotik Süreç Otomasyonu’nun İşletmelere Etkisi Ve Avantajları

RPA yani Robotik Süreç Otomasyonu, çalışanların operasyonel iş süreçlerini yürütmek için gerçekleştireceği belirli eylemleri taklit eden bir robot veya bilgisayar yazılımı teknolojisidir.

İşletmeler RPA sayesinde müşteri yanıt sürelerini azaltır, verimliliği önemli ölçüde artırır, maliyetleri azaltır ve yinelenen görevlere harcanan sürelerin önüne geçer.

Robotik Süreç Otomasyonu evrenseldir ve herhangi bir endüstride kolaylıkla uygulanabilir.

Robotik Süreç Otomasyonunun İşletmelere Etkisi

RPA, yinelenen iş süreçlerini ve operasyonlarını otomatikleştirmeye yarayan ve son birkaç yılda birçok endüstriyi etkileyen bir teknolojidir. Etkilediği endüstriler arasında: Bankacılık, finansal hizmetler ve sigortacılık, sağlık, imalat, perakende, telekom, müşteri hizmetleri ve BT gibi farklı segmentlerdeki birçok iş kolu vardır.

Yapılan araştırmalara göre, RPA endüstrisindeki en büyük gelir payı bankacılık, finansal hizmetler ve sigortacılık segmentinden gelmektedir. Bu segmentte kullanılan RPA, çok sayıda sıradan ve yinelenen görevi ortadan kaldırmış, zaman alan ve hataya eğilimli işlemlerde olağanüstü bir azalma sağlamıştır. RPA’yı bu şekilde etkin kullanan işletmelerin ortalama işlem süresinde %40, maliyetlerinde ise yaklaşık %80’lik bir azalma gözlemlenmiştir.

Tüm bu rakamlar ışığında şirketler tarafından hızla benimsenen RPA, küresel olarak her zamankinden çok daha hızlı bir şekilde artış göstermeye devam etmektedir.

2020 yılında büyük işletmelerin %85’inin operasyonel iş süreçlerinde RPA’dan yararlanacağı yönünde yapılan Gartner araştırması da bu durumu destekler niteliktedir.

RPA’nın İşletmelere Avantajları

Yukarıda robotik süreç operasyonunun işletmeleri olumlu yönde nasıl etkilediğinden bahsettik. Şimdi de avantajlarını sıralayalım.

1. Çalışanların daha katma değerli işlere odaklanmasına olanak tanır

Kural tabanlı yinelenen görevleri otomatikleştiren RPA, çalışanların bu görevlerden kurtulmalarını sağlayarak daha yaratıcı ve katma değerli görevlere odaklanmasını sağlar.

2. Yüksek verimlilik ve üretkenlik sağlar

Gerçekleştirilen görevler yazılım robotları tarafından desteklendiğinde, süreçlerde yüksek verimlilik ve üretkenlik elde edilir.

3. Çalışan memnuniyetini artırır

Çalışanlar, yinelenen ve sıkıcı görevler yerine daha katma değerli görevlere katkıda bulunabildiklerinde memnuniyetleri artar.

4. Operasyonel riskleri azaltır

Yazılım robotları tarafından gerçekleştirilen işlemlerdeki hatalar, insanlar tarafından gerçekleştirilen işlemlerdekinden daha azdır. RPA operasyonel iş süreçlerinde insan hatalarını en aza indirmeye yardımcı olur.

5. Veri giriş hatalarını en aza indirir

Verilerin doğru kaydedilmesini sağlamak çok zahmetli bir iştir. RPA, veri girişini otomatikleştirmeye yardımcı olur ve işlemlerin hatasız olmasını sağlar.

6. 7/24 hizmet sağlar

RPA, hizmet kalitesinde herhangi bir değişiklik olmaksızın yıl boyunca tüm gün çalışmanıza olanak tanır. Bu özellik işletmelerin müşterilerine sorunsuz hizmet sunmalarına yardımcı olur.

7. Operasyonel iş süreçlerini hızlandırır

RPA uygulaması, ofisteki kağıt yoğun görevleri otomatikleştirdiği için iş süreçlerinin daha hızlı olmasını sağlar.

8. Geliştirilmiş müşteri deneyimi sağlar

RPA, işletmelerin müşterilerine minimum hata yardımcı olmasını sağlar. Müşteri talepleri, 7/24 otomasyonla cevap bulur.

9. Müşteri kaybı oranında azalma sağlar

RPA’nın çeşitli özelliklerinden faydalanan işletmeler, müşterilerine sorunsuz bir deneyim sunar. Böylece sadık bir müşteri tabanı oluşturur ve düşük kayıp oranı sağlar.

10. Daha güvenilirdir

RPA robotlarının çalışanlar gibi şirketten ayrılma riski vb. sorunları olmadığından güvenliği garanti eder.

11. Garantili yatırım getirisi (ROI) sağlar

RPA, büyük yatırım gerektiren bir uygulama gibi görünse de, RPA’yı halihazırda uygulamış olan şirketler, RPA’nın yatırım getirisini birkaç ay sonra görmektedir.

12. Ölçeklenebilirlik sağlar

RPA, kuruluşların gereksinimlerine göre operasyonlarını büyütebileceği veya azaltabileceği kurumsal çapta ölçeklenebilir bir teknolojidir.

13. Analitik yetenekleri iyileştirir

RPA teknolojileri, kuruluşların analitik yeteneklerini geliştiren ve daha iyi iş tahminleri sunan kaliteli veri noktaları toplama yeteneğine sahiptir.

İşletmelerin operasyonel süreçlerinde RPA’dan yararlanması, çalışanların daha katma değerli rollerde etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu da çalışan memnuniyetini, yatırım getirisini ve müşteri memnuniyetini artırır

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.