Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır? Telegram Web’e Nasıl Giriş Yapılır?

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır? Telegram Web’e Nasıl Giriş Yapılır?

Telegram dünyaca ünlü mesajlaşma uygulamalarından biridir. Günümüzde Whatsapp’tan sonra en çok kullanılan Telegram uygulaması kullanım açısından kullanıcılarına oldukça anlaşılır bir ara yüz sağlar.

Telegram Nedir?

Telegram, Pavel Durov isimli Rus bir yazılımcı tarafından Ağustos 2013’te geliştirilmiş bir uygulamadır. Telegram, anlık mesajlaşma, sesli konuşma ve görüntülü konuşma olanaklarını kullanıcıya sunar. Android, iOS, Windows Phone için kullanıma sunulmuştur. Bunun yanı sıra web kullanımını da destekler.

Telegram’ın kullanıcı sayısı gün geçtikte artmaktadır. 2021 Ocak ayının verilerine göre Telegram’ın 500 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu görülmüştür. Uçtan uça şifre özelliği ile güvenilir bir mesajlaşma ve görüşme sağlar.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram’ı telefondan ya da bilgisayardan kullanabilirsiniz. Ayarlar > gizlilik > telefon numarası bölümüne girerek numaranızı “kişilerim” şeklinde ayarlayabiliriz. Bu sayede Telegram’ı kullanırken telefon numaranızı karşınızdaki bilmeden de onunla konuşabilirsiniz. Bu açıdan oldukça güvenilir bir hizmet sunmaktadır.

Telegram iki farklı şekilde de kolayca kullanıma sahiptir:

Telegram’ı Telefona İndirme

 • Telefonunuzun market uygulamasından “Telegram Messenger” yazarak ilk çıkan uygulamaya tıklayın ve indirmeye başlayın.
 • Telefonunuza Telegram kurulduktan sonra uygulamaya tıklayın ve açın. Ardından sizden istenen adımları takip edin.
 • İlk olarak sizden Telegram için dil seçeneği seçmeniz, aynı zamanda kendi ülkenizi seçmeniz istenecektir.
 • Ardından telefon numaranızı verilen alana doldurun.
 • Telefon numaranızı girdikten sonra Telegram size mesaj gönderecektir. Mesajdaki kodu alıp uygulamada çıkan kutucuğa doldurun.
 • Kutucuğu doldurduktan sonra artık istediğiniz gruplara girebilir, sevdiklerinizle görüşebilirsiniz.
 • Telegram’da dosya gönderme ve alma, sesli, görüntülü konuşma ve anlık mesajlaşma özelliklerini kullanabilirsiniz.

Telegram’ı Bilgisayara İndirme

 • Arama butonuna “Web için Telegram indir” yazdığınızda Telegram’ın kendi sitesi üzerinden kurulumunu yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın modeline göre Windows ve MAC seçeneklerini kullanarak indirebilirsiniz.
 • Ardından telefona indirme adımlarında yer aldığı gibi uygulama çıktığında karşınıza çıkan kutucuğa telefon numaranızı girin.
 • Telefon numaranızı girdikten sonra size gelen mesajdaki kutu ekrandaki boş alana doldurun.
 • Diğer mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi Telegram’ı web üzerinden aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Dosya gönderimi, görüntülü ve sesli konuşma, anlık mesajlaşma yapabilirsiniz.

Verilen adımları takip ederek Telegram’ı telefonunuza ve bilgisayarınıza kolayca kurabilir ve aktif olarak kullanabilirsiniz.

Telegram Web Giriş

Telegram’ı bilgisayarınıza veya telefonunuza kurmadan giriş yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek Telegram Web’e giriş yapabilirsiniz.

 1. Telegram Web’i yandaki bağlantıya tıklayarak ziyaret edin.
 2. Çıkan ekrana telefon numaranızı girin.
 3. Telefon numaranıza gelen kodu ilgili bölüme yazın.

Telegram Web’e giriş yapmak istiyorsanız herhangi bir kurma veya indirme işlemi gerçekleştirmeden arama motorunu kullanarak rahatlıkla girebilirsiniz. Ayrıca, mobil cihazlarda veya bilgisayarlarda Telegram grup veya kanallarından gelen dosyalar direk indirildikten sonra uygulamanın içerisinde yer kapladığından Telegram’ı web’de kullanmak çok daha az alan kullanılacağı için Telegram Web daha faydalı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk