Tatlı Su Kurnazı Ne Demek? Kime Denir?

22.05.2021
Tatlı Su Kurnazı Ne Demek? Kime Denir?

Tatlı su kurnazı ne demek? Tatlı sularda uyanık geçinmeyi seven kişilere ithafen söylenen bir deyim. Bu noktada ‘tatlı su’ tabiri elbette ki mecaz anlamıyla kullanılır. Tuzlu su; deniz demektir, okyanus demektir. Zordur orada yaşamak; kimi zaman fırtınalıdır, mücadele ister, emek ister.

Ancak tatlı sular; göller gibi, durgun olur. Ne büyük mücadelelere girişmek gerekir burada ne de kafa yoracak bir etken vardır. İşte ‘tatlı su kurnazı’ tabirindeki ‘tatlı su’ tam da bunu simgeler. Yani kolay ve rahat yaşamlar içinde, kendi çıkarına uygun ve uyanık geçinen insanları tarif etmek için kullanılır. Bu bağlamda deyimin anlamının oldukça önemli olduğunu ifade etmek gerekir.

Tatlı Su Kurnazı Kimlere Denir?

Tatlı Su Kurnazı

Kısaca bahsettik; ancak örnek verelim. Örneklere başlamadan önce belirtmekte fayda var; aslında hepimizin içinde ufak bir tatlı su kurnazı yaşar. Ancak sizin onu ne kadar beslediğiniz ve ne kadar ortaya çıkardığınız durumu belirler. Tatlı su kurnazı ne demek açıkladıktan sonra, hangi hareketler içimizdeki tatlı su kurnazının ortaya çıktığı zamanları ele verir; birlikte inceleyelim:

  • Hani bazen restoranda o hesap hiç gelmesin isteyen arkadaşlarınız olur ya; işte onlar tam bir tatlı su kurnazı. Ya da her hesap vakti acil bir işi çıkar, elini yıkamaya gider; öyle ki pencereden kaçma planları yaptığını bile düşünebilirsiniz. Eğer etrafınızda sürekli bu şekilde tavır sergileyen bir arkadaşınız varsa; bir tatlı su kurnazıyla arkadaşlık ediyor olabilirsiniz.
  • Tatlı su kurnazlarını herhangi bir ortamda gözlemleyebilirsiniz; örneğin toplu taşımada davranışlarıyla kendilerini belli edebilirler. Kimi zaman bir otobüste inecek kişilerin yerine koltuk kollayan; kimi zaman da bir minibüste ücretleri yollamayı unutan(!) bazı arkadaşlar da bu sınıfa girer. Yani ufak kar ve çıkarlar tatlı su kurnazlarının en sevdiği şeydir.
  • Bir tatlı su kurnazını işyerinde de rahatlıkla tanıyabilirsiniz. Kişisel çıkarlarına oldukça düşkün ve genelde rapor aldığı tarihleri bayramlarla birleştiren kimi iş arkadaşları kendilerini hemen tanıyacaktır.
  • Bir diğer geleneksel tatlı su kurnazı davranışı da; her daim tatlı dille kendisini eve kadar bıraktıran kişiliğe sahip olmasıdır. Ne yapar eder, siz daha ne olduğunu anlamadan ters yola girip, onu evine kadar bırakmışsınız. Fark edildiğinde muhtemelen uzun sürecek geri dönüş yolunda olunur.
  • Bahşiş bırakmayı hiç sevmeyen ulu tatlı su kurnazı; bunu ya karşısındaki kişiden bekler ya da kesin yanında bozukluğu yoktur. Aksi bir seçenek neredeyse mümkün değil.
  • Alışveriş halleri de bir başkadır; tatlı su kurnazının! Bir ürün aldığında muhakkak baktığını değil, paketlisini almak ister. Hadi itiraf edelim, bu kısım hepimiz için geçerli. Belki de olması gerekeni yapıyordur. Yine de alışveriş pazarlığı ve indirim merakı, biraz yorucu boyutlarda olabilir.

Tatlı Su Balığı ile Tatlı Su Kurnazı Aynı Şey mi?

Aslında tatlı su kurnazı ile tatlı su balığı deyimi görünüşte benzer olsa da anlamları bakımından hayli farklıdır. Tatlı su balığı da yine durgun suları seven ve zoru görünce topuklayan kişiler için kullanılsa da; diğer tarafta işin küçük çıkarlarını gözetme kısmı da devreye girer. Bu nedenle iki kavram birbirinden ayrılır.

Bununla birlikte bu tarz deyimlerde genelde; ‘tatlı su’ tabiri zoru sevmeyen insanları tarif eder. Ee, onlar da haklı bir yerde, zoru kim sever ki? Belki de bu yüzden arada içimizdeki tatlı su kurnazı ve davranışlarını yoklamakta fayda var. Hep gün yüzüne çıkmasın ama tümden de yok olmasın diye.

ETİKETLER: Çakallık, Fena, Kurnaz, Kurnazlık
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.