Sözcü yazarı Rahmi Turan: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk'ü sevmiyor, ben de onu sevmiyorum

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, Ayasofya’daki cuma hutbesinde Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için …

02.08.2020
Sözcü yazarı Rahmi Turan: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk'ü sevmiyor, ben de onu sevmiyorum

Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan, Ayasofya’daki cuma hutbesinde Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir.  Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözleri nedeniyle Atatürk’ü hedef aldığı belirtilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Atatürk’ü sevmediğini kendisinin de onu sevmediğini yazdı. 

Turan, “Ali Erbaş, Ayasofya’nın açılışında Atatürk’e lânet okudu. Ben de Erbaş’a lânet duygularıyla bakıyorum. Türkiye’nin 3’üncü Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Milli Mücadele’de ‘Galip Hoca,’ adıyla savaşmış, Mustafa Kemal Atatürk’ü yakından tanımış, emrinde görev yapmıştı. Celâl Bayar’ın ‘Atatürk’ü sevmek ibadettir’ sözü ünlüdür. Bayar bu sözü bana da söylemişti. 1986 yılında, 103 yaşında ölmeden 4 ay önce onu, Günaydın Gazetesi’nin Genel Müdürü Kemal Kınacı ile birlikte Kadıköy Çiftehavuzlar’daki köşkünde ziyaret etmiştik. Celâl Bayar ile yaptığımız görüşme o dönemin en yüksek tirajlı gazetesi olan Günaydın’da yayınlanmıştı.” ifadesini kullandı. 

Yazının devamı için

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in resim sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkmış, “Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı.

Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk’ün de imzasının bulunduğu 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü.

Ayrıca Bakınız:  Soner Yalçın: Duygusal düşünme, iktidarın aklını köreltmiş görünüyor. FETÖ 'imalatı' Ali Erbaşların niyetini okuyamıyor!

TIKLAYIN | Atatürk’e hakaret ettiği belirtilen Diyanet İşleri Başkanı’ndan açıklama: Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil

TIKLAYIN | Yargıtay Onursal Daire Başkanı: Diyanet İşleri Başkanı hakkında dava açılmalı

TIKLAYIN – İlahiyatçı Cemil Kılıç: Bugün Atatürk’ün kurduğu devletin bir memuru, minberden Atatürk’e lanet okudu

TIKLAYIN – Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbeye kılıçla çıktı; hutbede kılıç geleneği nedir?

TIKLAYIN – Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk kez kılınan namaza 350 bin kişi katıldı; Erdoğan Kur’an-ı Kerim okudu, Diyanet İşleri Başkanı kılıçla hutbe verdi

TIKLAYIN – İyi Partili Çıray: Atatürk’e üstü kapalı lanet okuyan Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağım

TIKLAYIN | Karamollaoğlu’ndan cuma hutbesinde Atatürk’ü hedef aldığı belirtilen Ali Erbaş’a ilişkin açıklama

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.