Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın 10 Yolu

08.02.2021
Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın 10 Yolu

Günümüzde artık hemen hemen bütün illerimiz ve alışverişlerimiz, gezintilerimiz veya herhangi bir konu üzerinden tavsiye almak veya fikir edinmek için dahi sosyal medyaya danışır olduk. Durum böyleyken bizlerde, iyi olduğumuz alanlarda veya içerik üretimlerinde kendi sayfalarımızı kurabilir ve başarımızı daha da katlayabiliriz.

Kullandığınız sosyal medya platformu içinde ilk olarak kişisel hesabınızı profesyonel bir görünüme kavuşturmanız gerekmektedir. Bunun için işletme veya içerik üretici gibi hesaplara geçmenize de gerek yoktur. Bu seçimler sizin, o yönde reklamınızı yapmaktadır. Ama geniş bir hedef kitleniz ve yüksek bir takipçi beklentiniz varsa, ilk profesyonel olmanız gereken hesabınızın görünümüdür. Adeta bir cv niteliği kadar güçlüdür.

Çünkü insanlar veya hesabınızı keşfedenler, koyduğunuz fotoğraflardan ve yazdığınız açıklamalardan, kendileri için ilgi çekici olup olmadığına karar verirler ve bu durum ilk üç saniye içinde gerçekleşir. Programlı paylaşımlar , fotoğraflarınıza uygun açıklamalar yapmanız sizi +1 durumuna getirecektir

1. Akılda Kalıcı İsimler Koyun

Hesabınızın ismi kolay ve akılda kalıcı olmalıdır. Bunun için nickname veya admin kullanmayın, eğer bir kurum veya kuruluşu temsil etmiyorsanız. İsminiz sizin en önemli markanızdır. Siz markanıza değer verip, onun için iyi çalışmalar yaparsanız karşılığını almaya başlarsınız.

2. Rakip Analizi Yapın

Her zaman rakiplerinizi takip edin. Onları asla taklit etmeyin. Sadece kendi paylaşım zevklerinize yakın paylaşımlar yapan ve bu konuda büyük bir başarı yakalamış kişileri incelemeniz, size paylaşımlarınız hakkında kendinize özgün fikirler verecektir. Paylaşımlarınız size özgü olmalı ve tarzınızı ortaya koymalısınız. Çünkü, hedef kitleniz sizin kendinize has bir tarzınız olduğunu gördüğünde sizi takip etmeye başlayacaktır.

3. Önemli Anları Ölümsüzleştirin

İyi bir gözlemci olmaya çalışın, sürekli dış dünya veya gündelik hayat için fark edilmeyeni bulmaya çalışın ve o anı fotoğrafla ölümsüzleştirin. Bunu daha da göz alıcı hale getirmek için bir çok kullanılan telefon uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Fotoğraflarınız sizin tarzınız ve farkınız. Bunu en iyi şekilde kullanmaya çalışın.

4. Programlı Çalışın

Her gün içinde belirli bir mesai saatinizi belirleyin ve bu saatler içinde sosyal medyanız için içerik üretmeye ve fotoğraflarınızı, yazılarınızı hazırlayın. Mutlaka haftalık paylaşım çizelgeniz olsun. Hangi gün ve saatte, hangi işinizi paylaşacağınızı mutlaka kontrol edin.

5. Özel Zamanları Değerlendirin

Özel gün ve haftalarla ilgili mutlaka çalışmalarınız ve videolarınız olmalı, bu sizin duyarlı ve sorumluluk sahibi bir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu gösterir ve sizi takip edenlerin düşüncesi, sizinle ilgili daha da olumlu hale gelir.

6. Geri Bildirimlerden Yararlanın

En büyük reklam, sizi takip eden kullanıcılarınızın hakkınızda iyi yorum yapmaları ve sizi etraflarında ki kişileri veya çevrelere tavsiye etmesidir. Gönderilerinize yapılan hemen hemen her yorumu fırsat buldukça okuyun, ama asla karşılıklı dialog kurmamalısınız yorum yoluyla, çünkü karşınızda ki kişiyi tan anlamıyla tanımıyorsunuz. Kibarca beğenebilir veya teşekkür edebilirsiniz, olumsuz veya kötü yorumlara asla aynı şekilde cevap vermeyin. Her zaman takipçileriniz için pozitif bir tutumunuz olsun.

7. Profil Fotoğrafı Uyumu

Profil fotoğrafınızı seçerken, sayfanıza hitap eden bir fotoğraf seçmelisiniz. Yani hangi tür paylaşımları yapıyorsanız, o paylaşımla ilgili, sizinde içinde bulunduğunuz bir fotoğrafınızı koymanız daha iyi olacaktır. Çünkü profil fotoğrafı sizin sosyal medya hesabınızın ön başlığı niteliğindedir ve önemi sandığınızdan daha fazladır.

8. Reklamlar Verin

Sosyal medyanız da reklam vermelisiniz. Hemen hemen her ay bir paylaşımınızı sosyal medya da belirli bir ücret vererek, belirli bir süre içinde, hedef kitlenizde reklam yapmaktadır. Reklam yapmanız hesabınız için avantaj konumundadır.

9. Canlı Yayınlar Yapın

Sosyal medyanızda, paylaşım yaptığınız alanda, uzman olmuş ve belirli bir başarı göstermiş kişilerle canlı yayınlar veya röportajlar yapmalısınız. Hem karşılıklı olarak birbirinizin reklamınızı yapmış olursunuz hem de ilerlemek istediğiniz alanda uzman çevreniz genişler ve sosyal medya hesabınız yükselişe geçer.

10. Göz Alıcı İçerikler Paylaşın

Sosyal medya her zaman günlük yaşamımızın en önemli anlarında bizimle birliktedir. Hikayelerinizin göz alıcı olmasını sağlamayı da unutmayın.

Sosyal Medyayı etkin kullanmanın kısa 10 yolunu artık öğrendiniz. Elinizin altında ki telefonunuzdan kendi profesyonel sayfanızı veya kişisel hesabınızı her durumda etkin kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Yavuzcan Kalkan
Eğitim, iş yönetimi, aile ilişkileri, birey ve toplum, kişisel gelişim alanlarında bir çok makale ve içerik yazmaktayım. Bu konular hakkında dünya ile paralel bilgiler edinmekle beraber çeviriler yapıp sizlerle paylaşırım. Alanında uzman ve etkin bilgiler ile hem köşe hem de blog içeriklerim mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.