Sorulduğunda Ben Bunu İzlemiştim Demeniz Gereken 10 Oscar Ödüllü Kısa Film

Sorulduğunda Ben Bunu İzlemiştim Demeniz Gereken 10 Oscar Ödüllü Kısa Film

Üzerinde henüz evrensel bir tanımda uzlaşılamayan kısa filmler, uzun metrajlı filmler kadar uzun bir süreye sahip olmayan kısa metrajlı filmlerdir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne göre kısa filmlerin süresi, -jenerik dahil- en fazla 40 dakika olmalıdır. Öğrenciler gibi düşük bütçeye sahip belli bir grubun düşük olanaklarla çekmeye çalıştığı kısa filmler, uzun metrajlı film sektörüne bir alternatif oluştururken günümüzde kısa filmin kendisi sektörleşmiş ve belli bir sektör halini almıştır.

Kısa film yönetmenleri ve teknik ekipleri oluşmuş, dünya çapında da kısa film festivalleri ve ödül törenleri düzenlenir hale gelmiştir. Bu festival ve ödül yarışmaların içerisinde en prestijli yere sahip olanı şüphesiz Oscar Ödülleri’dir. Oscar Ödülünü elde etmiş son kısa filmlere gelin göz atalım. 

1. The Mozart of Pickpockets (2007) IMDb: 7/10 

2006 Yapım Fransız kısa filmidir. Philippe Pollet-Vallard tarafından yazılan ve yönetilen film, 2007 En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film dalında Oscar kazandı. Suç konusunu işleyen kısa filmin süresi 31 dakikadır. 

Başrollerinde; Philippe Pollet-VallardMatteo Razzouki-SafardiRıchard Morgıeve isimler yer alıyor. 

2. Toyland (2009) IMDb: 7,8 

Yönetmenliğini Alman yönetmen Jochen Alexander Freydank‘ın yapmıştır. 1942’de Yahudi vatandaşların, oyuncak ülkesine götürüldüğüne inanan Alman bir çocuğun konu edinildiği 2007 yapım kısa filmin süresi 13 dakikadır. 

Başrollerinde; Julia JagerCedric Eich ve Tamay Bulut Özvatan’ın yer aldığı film, 2009 yılında Oscar sahibi olmuştur

3. The New Tenants (2010) IMDb: 6,6

Joachin Back yönetmenliğinde çekilen 2009 Danimarka yapımı film, hayatlarında yeni bir başlangıca çıkmak için yeni bir apartmana taşınan eşcinsel çift Frank ve Zelko’nun beklenmedik olaylar karşısında geçirdikleri en kötü günü konu edinir. 

Başrollerinde; Vincent D’Onofrio ve Kevin Corrigan‘ın yer aldığı film, 2010 yılında Oscar sahibi olmuştur. 

4. God of Love (2011) IMDb: 7,7 

Yönetmenliğini, senaristliğini ve başrol oyunluğunu üstlenen Luke Matheny‘nin yaptığı ABD yapımı film, platonik bir aşkın içerisinde olan genç bir müzisyenin hayatının kendisine gönderilen bir hediye ile nasıl değiştiğini anlatır. 

Filmde Luke Matheny ile birlikte Marian Brock ve Cristopher Hirsh de yer almaktadır. 

5. The Shore (2012) IMDb: 6,8 

Senaristliğini ve yönetmenliğini Terry George’ın yaptığı 29 dakikalık kısa film, Joe (Ciaran Hinds) ve Paddy’nin (Conleth Hill) çocukluktan başlayan eski dostluklarını anlatır. 25 Yıllık bir zaman içerisinde izleyenleri Kuzey İrlanda’da seyahate çıkaran film, 2012 yılında Oscar’ın sahibi olmuştur. 

2011 yapımlı kısa filmin başrollerinde; Anthony BrophyConleth HillPacky Lee yer alıyor. 

6. Curfew (2013) IMDb: 7.9 

Shawn Christensen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı dokunaklı bir hikayenin çok yalın bir şekilde izleyiciyi içine çekecek şekilde işlendiği 2012 yapımı film, 2013 yılında Oscar’a kavuşmuştur. Farren Morze imzalı filmin müziklerinin de bir o kadar dikkat çektiği film 19 dakikadan oluşuyor. 

7. Helium (2014) IMDb: 7,3 

Yönetmenliğini Anders Walter ve Kim Magnusson paylaştığı 2013 yapımı kısa film, 23 dakikadan oluşuyor. 2014 yılında Oscar’ın sahibi olan filmin senaryosu Anders Walter, Christan Gamst Miller-Harris’a aittir. Film, ölümcül bir hastalığa yakalanan Alfred’in ve hastane hizmetlisi olan Enzo’nu konu edinir. 

THE PHONE CALL (2015) IMDb: 7,2 Mat Kirkby‘nin senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı 2013 yapımı The Phone Call, 21 dakikalık bir kısa filmdir. Başrollerinde Sally HawkinsJim Broadbent, Edward Hogg gibi isimleri barındıran film 2015 yılında Oscar’ın sahibi olmaya hak kazanıyor.  

8. Stutterer (2016) IMDb: 7,7 

Senaryosu ve yönetmenliği Benjamin Cleary‘a ait olan film, 12 dakikalık kısa bir dramadır. 2015 yapımı bu film, konuşma engeli olan birinin hayatında yaşadığı zorlukları konu alıyor. 

Başrollerinde Matthew Needham, Chloe Pirrie, Eric Richardın yer aldığı film 2016 yılında Oscar’ın sahibi oluyor. 

9. Sing (2017) IMDb: 7,1 

Kristóf Deák tarafından yönetilen ve yazılan 2016 Macar yapımı kısa film, 25 dakikadan oluşur. 1991 yılında on yaşlarındaki bir kız çocuğunun taşındığı yeni ilkokulunda üye olduğu okul korosunda öğrendiği dostluğu, dayanışmayı ve arkadaşlığı anlatan film 2017 yılında Oscar’ın sahibi olmuştur. 

Filmin başrollerinde; Matthew McConaugheyReese WitherspoonSeth MacFarlane yer alıyor.  

10. The Silent Child (2018) IMDb: 7,6 

Senaryosu Rachel Shenton’a, yönetmenliği Chris Overton’a ait olan 2017 İngiltere yapımı film, Libby adındaki kız çocuğunun işaret dili ile iletişimini anlattığı 20 dakikadan oluşur.

Filmin başrollerin; Rachel Fielding, Philip York, Rachel Shentonyer almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com