Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Google’da 1. Sıraya Çıkmak İçin En Önemli 7 SEO Kriteri

Google’da 1. Sıraya Çıkmak İçin En Önemli 7 SEO Kriteri

SEO kriterleri: Öncelikle size şunu belirteyim bu makaleyi web’deki 5 yıllık teknik bilgi ve birikimimle yazıyorum, aramalarda aradığınız sonuçlar içerisinde beni bulduysanız bu konuda sizin güveniniz ve benim istikrarlı olmamla şuan buradayım.

Google’ın ilk sayfasına nasıl çıkabileceğinizi öğrenmek karışık ve yorucu bir iş gibi görünebilir. Google, web sitelerinin arama sonuçlarında görüntülenme sırasını belirlemek için düzenli olarak güncellenen birçok araç ve algoritma kullanıyor. Bazı basit adımların ardından, Google sıralamasında arama sonuçlarında zirveye çıkan bir web sitesi oluşturmak için okumaya devam edin.

Google’da anahtar kelime hedefleriniz de veya diğer oluşturduğunuz genel içeriklerde üst sırada yer almak için aşağıda yapabileceğiniz bazı adımlardan bahsettik. Dilerseniz Google’da 1. sıraya nasıl çıkılır hep beraber bakalım.

SEO Kriterleri

1. Kaliteli İçerikler Oluşturma

Kaliteli içerikler oluşturun. Google ile sıralamalarınızı artırmak için yapabileceğiniz en iyi şey kaliteli bir web sitesi oluşturmaktır. Sayfanızı oluşturmak için profesyonel bir tema kullanın (eğer yapamazsanız, en azından 1995’te oluşturulmuş bir site gibi tasarlamamaya çalışın). Ayrıca metnin kalitesine odaklanmanız gerekecek. Google, çok fazla metni, doğru dilbilgisi ve yazımla görmek istiyor. Aynı zamanda insanların sitenizin önizlemesini okuduklarında tam olarak aradıkları şeyin o olması gerekir.

2. Özgün Makaleler Yazma

Orijinal içerikler oluşturun. İçeriğinizi özgün bir dille oluşturun, diğerlerinden farklı resimler ekleyin ve insanların ihtiyaç duyabileceği düzeyde konular seçin. Arz talep ilişkilerine göre paylaşımlarınızı yapın, bulunduğunuz zamandaki eksiklikleri araştırın, mesela bir film sitesi mi açsanız daha fazla kitleye ulaşırsınız yoksa bir blog sitesi mi, bunu iyi düşünüp webdeki eksikliklere göre hizmet vermeniz gerekir.

3. Odak Anahtar Kelimeler Kullanmak

Sitenizle ilgili en iyi anahtar kelimeleri bulmak için Google Search Console’u kullanın. Ardından, bu anahtar kelimeleri içeriğinize minimum 3 defa ekleyin. Metne gereğinden fazla etiket eklemeyin; Google sizi bir şekilde fark edecektir. Ama dediğimiz gibi en 2-3 kez kullanmalısınız.

SEO anlamında gerçekten kendinizi geliştirerek Google’da 1. sıraya çıkmanız şans değil, talih değildir, sadece iyi bir çalışmanın sonucudur. Ayrıca daha kapsamlı bir şekilde hazırladığımız SEO Uyumlu İçerik Oluşturma yazımıza da bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz.

4. İyi Bir Alan Adı Seçin

Akılda kalıcı, kısa ve sitenizle aynı anlamı taşıyan niş alan adları seçmeniz uzun vadede sitenizin Google’da otoriter sayılmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Ayrıca alan adı yani Domain seçerken sayılar ve Türkçe karakterler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu 2 önemli faktör dışında son olarak marka değeri taşıyan yaratıcı bir domain seçmeniz ileride projenizin daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olacaktır.

Eğer alan adı tercihinizi nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız, Türkiye’nin en iyi webmaster forum siteleri adlı konumuza giderek orada bulunan forumlar ile tecrübeli insanlardan daha etkili bir şekilde yardım alabilirsiniz.

5. Benzer ve Kaliteli Sitelerden Backlink Alın

Sizinle benzer içeriklere sahip sitelerle anlaşmalar yapıp karşılıklı Backlink alın. Bu arama motorlarının sitenize olan itibarını arttıracak ve daha fazla kitleye ulaştıracak önemli bir unsur. Başkalarının web sitelerine girim yorum kısmına basit linkler eklemeyin.

Google bu tarz konuları rahatlıkla fark edecek ve yaptığınız işlemin hiçbir anlamı olmayacaktır. Hatta, belkide aksine dahada gerilemenizi destekleyecektir. Zaten aldığınız yorum Backlink’ler Nofollow olduğu için zamanınızı da boşuna harcamış olacaksınız.

6. Sosyal Medya Paylaşımları Yapın

Sosyal medya hesaplarınızın biyografi kısmına web sitenizin linkini ekleyin, bu hem iyi bir tanıtım hem de kaliteli bir backlink almanızı sağlar. Anlık olarak web sitenizdeki konuları sosyal medya hesaplarınızdan yayınlayın. Sosyal medya sitelerinde kendi projenizi veya markanızı pazarlamak için Growth Hacking Nedir adlı konumuza göz atabilirsiniz.

7. SEO Çalışmaları Yapın

Bir çok blogger içeriklerinin Google gibi arama motorları tarafından neden görüntülenmediğini veya arama sonuçlarında kendi blog sitelerinin neden çıkmadığını araştırıyor. Büyük ihtimalle bu adımı atlarsanız sizde ilerde “Sitem arama motorları sonuçlarında neden çıkmıyor” gibi aramalar yapacaksınız. Sitenizin arama motorlarında çıkması için sitenizi arama motorlarına eklemelisiniz

Arama motorlarına site ekleme, bağlantısına tıklayarak bütün arama motorlarına sitenizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca, diğer SEO nasıl yapılır gibi sorularınız için ise hazırladığımız yazımızı SEO nasıl yapılır? bağlantısına tıklayarak görebilirsiniz.

Bu yazımda web sitenizi 6 adımda Google’da 1. sıraya çıkartacak temel konulara değindim, bunları istikrarlı bir şekilde devam ettirebilirseniz kısa süre içinde Google’ın güvenini kazanıp üst sıralarda yerinizi kapabilirsiniz. Daha fazla internet içerikleri için yandaki bağlantıya tıklayabilir ve internet kategorimizde bulunan içeriklere göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.