Satış Ortaklığı (Affiliate) Nedir? ve Nasıl Yapılır?

Satış Ortaklığı (Affiliate) Nedir? ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişinin merak ettiği satış ortaklığı oldukça geniş gelir hacmine sahip olan bir kazanç yöntemidir. Genel olarak ürünün satış aracılığının yapıldığı bu kazanç modeli tam zamanlı iş olarak adlandırılmamaktadır. Tamamen özgür şekilde evden ya da bilgisayar ve internetin olduğu herhangi bir yerden yapılabilmektedir. 2020 yılına bakacak olursak da bunu destekleyecek birçok satış ortaklığı siteleri bulunmaktadır. Dolayısıyla da satış ortaklığının yapılabilmesi çok daha kolay hale gelmiştir.

Her ne kadar işin kolay olduğu söz konusu olsa da rekabetin bol olduğu gözden çıkarılmamalıdır. Sabır, istikrar ve azmin ön planda olduğu bu kazanç modelinde doğru stratejiler uygulayarak uzun vadede muhteşem bir gelir kapısı yaratılabilmektedir. Hatta belirli bir düzen oturtulursa hiçbir şey yapmadan da para kazanmaya devam edilebilmektedir. Ancak tabii ki bu noktaya gelmek son derece uzun sürebilmektedir.

Web Site Kurarak Satış Ortaklığı Yapma

Satış ortaklığı ile para kazanma başlığı altında birçok strateji sunulabilmektedir. Bu stratejilerden ilki site kurarak bu işe girişmektir. Öncelikle site kurmadan önce satış ortaklığı yapılacak ürün belirlenmelidir. Bu ürün somut olarak satılan türden olabileceği gibi bir eğitim ya da dijital ürün de olabilmektedir. Ürün seçerken de tek bir ürün seçileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Eğer ilk defa satış ortaklığı yapacaksanız ilginizin veya bilginizin olduğu bir ürünü seçmeniz işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Ürün seçiminde de tabii ki insanların İnternet üzerinde araştıracağı bir ürünü seçmek Google aramaları ve SEO açısından faydalı olacaktır. Böylelikle daha çok kazanç da elde edilebilmektedir.

Satış ortaklığı yapabilmek için ürün seçtikten sonra ise direkt olarak anahtar kelime arayışına girmek gerekiyor. Anahtar kelime ne denilecek olursa da Google aramalarında insanların en çok arattığı kelime veya kelime gruplarıdır diye açıklanabilmektedir. Bu anahtar kelimeleri web sitemiz için oluşturacağımız içeriklerde sıklıkla kullanacak ve sitemize ziyaretçi çekeceğiz. Anahtar kelimeleri bulmak için de Google’ın kendi hizmeti olan Adwords’ü kullanacağız.

Herhangi bir Google hesabı ile ücretsizce kullanılan Adwords üzerinde “Anahtar Kelime Planlayıcısı” bu anahtar kelime bulma işlemleri için en doğru kaynak olacaktır. Örneğin anahtar kelime planlayıcısı ekranından “ Kilo verme” şeklinde bir arama yaptığımızda yazdığımız kelime grubuna benzer olan bütün Google aramalarını bize sunacaktır. Böylelikle satış ortaklığı ile para kazanma için bizlere gerekli olan bütün anahtar kelimeleri buradan alarak sitemizde kullanabileceğiz.

Anahtar kelimeleri belirledikten sonra domain yani alan adı için araştırmaya koyulmak gerekiyor. Alan adı içerisinde mutlaka aranması orta değerlerde olan bir anahtar kelime olması gerekmektedir. Böylelikle site adından da trafik çekmek mümkün olabilir. Alan adı satın aldıktan sonra hosting de alarak site kurulum işlemleri gerçekleştirilmelidir. Site kurulduktan sonra ise site içerisindeki açıklama bölümlerine de bu anahtar kelimeler doğru bir şekilde yedirilmelidir.

Bütün her şey tamamlandığında ise geriye sadece içerik hazırlamak kalıyor. İçerikleri hazırlarken de her içerik için ayrı anahtar kelime seçimleri yapmak gerekiyor. İçeriklerde de anahtar kelimeleri 100 kelimede 2 defa geçecek şekilde kullanmak SEO için faydalı olacaktır. Bunun yanında içeriklere SEO açısından çeşitli görseller de eklemek Google aranmalarına etki edebilmektedir.

Youtube’da Satış Ortaklığı Yapma

Satış ortaklığının bir diğer ayağı olan Youtube özellikle kısa sürede birçok insana ulaşma açısından oldukça tercih edilmektedir. Genel olarak site kurma gibi maliyetli işlerden kurtulmak için beğenilen bu platformda videolar hazırlayarak insanları satış ortaklığı yapılan ürüne çekmek söz konusu olabilmektedir. Tıpkı site kurmakta olduğu gibi Youtube üzerinde de tamamen anahtar kelimeler üzerinden ilerleyeceğiz.

Bu şekilde Youtube aranmalarında daha üst sıralara çıkarak insanları istediğimiz ürüne çekebileceğiz. Bunun için öncelikle satış ortaklığı yapacak bir ürün bulmak gerekiyor. Ürünü seçtikten sonra ise tamamen ürüne özel bir Youtube kanalı açacağız. Kanalı açtıktan sonra ürünün hizmet verdiği konu ile ilgili görsellerle kanalı düzenleyeceğiz. Örneğin kilo vermeye yarayan bir eğitim seti pazarlanacaksa kanal görsellerine fit insanların olduğu bir görsel eklemek mantıklı olabilmektedir.

Her şey ayarlandıktan sonra sıra Youtube için video üretmeye geliyor. Video üretirken de kesinlikle video içerisinde ürün hakkında bilgi vermemek gerekiyor. Youtube’da sadece ürünle alakalı konuları insanlara sunarak tamamen ürüne ihtiyacı olan kitleyi kanala çekeceğiz. Daha sonrasında ise video altlarına bıraktığımız satış ortaklığı linkimiz ile birlikte insanları doğal şekilde satış sayfasına yönlendireceğiz.

Satış ortaklığı ile para kazanma iş modeli için tabii ki site kurma ve Youtube kanalı açma dışında birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak insanlar tarafından en çok kullanılan ve hızlı sonuç alınan bu yöntemler yeni başlayanlar için ideal olmaktadır. İşin ilerleyen zamanlarda iyice kavranması halinde farklı yöntemlerin de geliştirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Diğer Yöntemler

Satış ortaklığı yani Affiliate yapabileceğiniz daha bir çok yol hali hazırda mevcut. Örneğin farklı bir dijital veya fiziksel ürün bulup bunu Affiliate bağlantısı ile pazarlayabilirsiniz. Pazarlama konusunda örnek verecek olursak, sosyal medya, Google reklamları ve benzeri unsurları kullanarak internet ortamında reklamlar çıkarak Affiliate yapılabilir.

Yada farklı bir yol olarak E-Ticaret sitelerini kullanarak kendi mağazanızı oluşturup Dropshipping mantığı ile ürünleri potansiyel müşterilere pazarlayarak kendi payınızı aracı olarak alabilirsiniz. Tabii yine reklamlar çıkmanızda fayda var.

Son olarak şunu da belirtelim, Affiliate yapmak için iyi bir muhasebe yapmanız gerekmektedir. Reklam giderleri, ürün giderleri ve gelir hesabını yaptığınız sürece iyi bir pasif gelir oluşturabilirsiniz. Hatta belkide kendi sürdürülebilir işinizi kurmak konusunda da satış ortaklığı yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al