Nvidia’nın RTX SUPER GPU Serisi Tanıtıldı

Nvidia’nın RTX SUPER GPU Serisi Tanıtıldı

AMD ile çekişmeli bir durumda bulunan Nvidia da aileye yeni katılan RTX Super serisinin özellikleri ve fiyatı belli oldu. Yeni nesil oyuncuların ve donanım takipçilerinin yakından takip ettiği yeni ekran kartı aileye yeni eklenen GPU’lar arasında yer alıyor. Diğer RTX üyelerinin yanı sıra ekstra hızlı oyun performansı ve yüksek düzeyde güç verimliliği sunmayı planlayan yeni GPU görücüye çıktı.

Tanıtılan özelliklerinin yanı sıra ekran kartının fiyatına ilişkin bilgiler de kamuoyu ile paylaşıldı. Özellikle ışın izlemem sırasında filmlere oldukça gerçekçi görsel efektler verebilen gelişmiş teknoloji ürünü ekran kartın ayrı bir grafik tekniği sistemi bulunuyor. İşte Nvidia RTX ailesine yeni katılan RTX Super GPU’ların özellikleri.

Teknik Özellikleri ile Ailenin Yeni Üyesi

Işın izleme teknolojinin yanı sıra ailenin yeni üyesi aynı zamanda gelişmiş gölgelendirme özelliğine de sahip. Görüntüyü çekirdeğe işleme hızı oldukça yüksek olmasının yanı sıra ışın izleme de gerçek zamana yakın bir şekilde gerçekleşiyor. Ayrıca RTX serinin yeni üyesi oyun endüstrisinin temel standardı sayılan Microsoft DirectX Raytracing (DXR)’i desteklemesinin yanı sıra aynı zamanda Vulkan ve API’lar gibi teknolojiler ile birlikte ile Unreal Engine, Unity, ID Tech, Frostbite Nortlight, 4A Engine ve daha birçok oyun motoru teknolojilerini desteklemektedir.

Nvidia’nın Computex ve E3 fuarlarında tanıttığı özellikler arasında yer alan ve oldukça büyük ilgi toplayan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi sayesinde ekran kartı işleme alanında büyük bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir. Özellikle oyun fuarları başta olmak üzere yeni nesil grafik sistemi tercih edilen oyunlarda gerçekçi grafik özellikleri sunan özellik 2019 yılında çıkacak olan birçok AAA oyunda etkili grafikler olması bekleniyor. Yeni nesil kartın teknik özellikleri ise şu şekilde yer alıyor.

GeForce RTX 2020 SUPER GPU

  • Diğer RTX 2060’a göre %22, ortalama olarak ise %15 daha hızlı çalışma prensibine sahip olma,
  • RTX 2060’a göre 2 GB daha fazla belleğe sahip olma
  • 8 GB GDDR6
  • 57 Tensor TFLOP ve 7+7 TOP

Geforce RTX 2070 SUPER GPU

  • RTX 2070’e göre %24 ve ortalama olarak %16 daha hızlı olma,
  • GTX 1080 TI’ye göre daha hızlı
  • 73 Tensor TFLOP ve 9+9 TOP

GeForce RTX 2080 SUPER GPU

  • 5 Gbps’ çıkan hafıza hızı,
  • TITAN XP’den daha fazla hıza sahip olma,
  • 89 Tensor TFLOP ve 11+11 TOP

Fiyatlar ve Çıkış Tarihleri

Tüm modelleri olmak üzere Geforce 2060, 2070 ve 2080 SUPER GPU’lar ülkemizde de tüm dünya ile aynı tarihte satışa sunulacak olup 9 Temmuz’da satışına başlanacaktır. 2060 modeli 399 dolar, 2070 modeli 499 dolar ve 2080 modeli ise 699 dolar olarak belirlenmiştir.

Son teknoloji özelliklerinin yanı sıra gerçek zamanlı ışıma teknolojine sahip tek kart olarak yer almaktadır. Bu teknoloji ile bu yıl çıkacak olan oyunlardan olan Call of Duty: Modern Warfare, Control, Cyberpunk 2077, Doom Eternal, Sword and Fairy 7, Watch Dogs: Legion ve Wolfenstein: Youngblood olarak açıklandı. Çıkacak bu oyunların yanı sıra halen bu teknolojiyi kullan oyunlar ise Battlefield V, Metro Exodus Quake II RTX, Shadow of the Tomb Raider ve Stay in the Light olarak bilinirken yeni çıkacak olan SUPER GPU serisinin bu oyunlarda yüksek performans ve kalite vermesi bekleniyor.

VR desteği ile geliştirilen birçok oyundan da destek sağlayan Nvidia ailesinin yeni kartları aynı zamanda Variable Rate Shading ile bu desteği sağlayacak ve yeni nesil bir VR deneyimi sunacak.

ETİKETLER: 2060, 2070, 2080, NVIDIA, RTX, rtx super gpu
YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı