Noter Yeminli Tercüme Nedir? Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Noter Yeminli Tercüme Nedir? Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Noter huzurunda okuma, yazma, konuşma gibi yabancı dil bilgisi yeterliliğini kanıtlayıp yemin etmiş olan, belgeli, tercüme konusunda uzmanlaşmış tercümanlara yeminli tercüman veya yeminli çevirmen denir. Bu şekilde noter olayı alan tercümanların verdikleri çeviri hizmetleri ürününe de noter yeminli tercüme denmektedir.

Başka bir açıdan, hali hazırda tercümanlık mesleğini bağımsız olarak devam ettiren tercümanlar, mesleklerini; resmi hale getirmek, kamusal alanlarda geçerli tercüme yapma yetkisine sahip olabilmek amacıyla noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman olmaktadırlar.

Noter Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Bir kişinin yeminli tercüman olması için;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
  • Sabıka kaydının bulunmaması gerekir
  • Yemin edeceği noterin bulunduğu ilin sınırları içinde oturduğuna dair ikamet ediyor olması gerekir.
  • Daha sonra noter tarafından çeviri yapacağı dili yeteri kadar bildiğine dair kanaat oluşmalı ve noter tarafından yemin ettirilmelidir. Tercüman çeviri yapacağı dili bildiğini üniversite diploması vb. ile ispat etmelidir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk