Netanyahu’ya karşı binlerce İsrailli sokakta

İsrail’de dün binlerce kişi, Başbakan Benyamin Netanyahu’ya karşı sokaktaydı. Netanyahu’yu hakkındaki yolsuzluk suçlamaları ve korona virüsü …

02.08.2020
Netanyahu’ya karşı binlerce İsrailli sokakta

İsrail’de dün binlerce kişi, Başbakan Benyamin Netanyahu’ya karşı sokaktaydı. Netanyahu’yu hakkındaki yolsuzluk suçlamaları ve korona virüsü krizindeki yönetimi nedeniyle protesto eden göstericiler, başbakanın istifasını istedi.

Tel Aviv ve Kudüs’ün batısının yanı sıra birçok kentte eylem düzenlenirken, Netanyahu’nun Kudüs’teki evi ile Akdeniz kıyısındaki yazlık konutunun önünde de eylem vardı. Polis sözcüsü, İsrail Başbakanı’nın Kudüs’teki konutunun önünde düzenlenen eyleme 7 binden fazla kişinin katıldığını açıkladı.

Netanyahu eylemcileri bugüne dek ‘solcular’ ve ‘anarşistler’ olarak damgalamayı seçmişken, dünkü gösterilere iki büyük televizyon kanalında geniş yer verilmesine de tepki gösterdi. İsrail Başbakanı’nın sağcı partisi Likud’dan yapulan açıklamada, televizyon kanalları protestocuların ‘bedava’ reklamını yapmakla suçlandı.

Netanyahu hakkında çok sayıda yolsuzluk suçlaması bulunuyor. İsrail Başbakanı, ilgili soruşturmalarda yolsuzluk, rüşvet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanmakla suçluyor.

Sokaktaki eylemciler Başbakan’ın yargılandığı sırada görev başında olmasına karşı çıkıyor. Netanyahu aynı zamanda, korona virüsü krizinde önlemleri erken kaldırmak ve olası bir ikinci dalgaya karşı yeterli önlem almamakla suçlanıyor. 9 milyon nüfuslu İsrail’de şu ana dek 72 bin korona virüsü vakası kayıtlara geçti. Ölü sayısı ise 523. (DIŞ HABERLER)

ETİKETLER: Başbakan, Eylem, İsrail, Netanyahu
YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.