Müzik Dünyasını Sallayan Uluslararası 10 K-pop Grubu

Müzik Dünyasını Sallayan Uluslararası 10 K-pop Grubu

Güney kore’de ortaya çıkan bir pop müzik türü olan k-pop, özellikle son zamanlarda BTS ve Blackpink gibi guruplarla ismini tüm dünyaya tanıtmayı başarmıştır. Birçok insanın severek takip ettiği en ünlü K-pop müzik gruplarına genel bir bakış atalım.

1. Big Bang

Bigbang grubu 2006 yılında en büyük k-pop firmalarından biri olan YG entertainment içinde kurulmuştur. G-dragon, Taeyang, T.O.P ve Daesung olmak üzere 4 kişiden oluşan grup, bang-bang-bang, fantastic baby ve bad boy gibi şarkılarla hit olmayı başarmışlardır. Bigbang grubunun fanlarına verilen isim VIP. Grubun lideri G-dragon dur. Kimler Bigbang hayranı?

2. BTS (Bangtan Boys)

Eminim dünya çapında ünlü olan bu grubu duymuşsunuzdur. Big hit entertainment  şirketi bünyesinde oluşan grup, Jin, Jimin, Suga, J-Hope, RM,  V ve Jungkook olmak üzere 7 kişiden oluşmaktadır. Grubun lideri RM ve fanlarına verilen isim ARMY dir. Boy with luv, dope ve fire gibi birçok şarkısıyla gönülleri feth etmeyi başarmıştır. ARMY burdamısın?

3. Blackpink

YG entertainment bünyesinde çıkış yapan blackpink, Jisoo, Rose, Jennie ve Lisa olmak üzere 4 kişiden oluşan bir k-pop grubudur. Fanlarına verilen isim Blink tir. Billboard hot 100 müzik listesine korece şarkılarıyla girebilen ilk kız k-pop grubu blackpink tir. Yeni çıkan şarkıları how you like that ve pretty savage kısa zamanda popüler olmuştur.

4. EXO

S.M entertainment şirketi tarafından oluşturulan grup, Kai, Chen, D.O, Chanyeol, Sehun, Baekhyun, Suho, Lay, Tao, Xiumin, Luhan ve Kris olmak üzere 12 üyeden oluşmaktadır. Monster ve  Love Shot gibi başarılı şarkılara imza atmışlardır. Fanlarına EXO-L denmektedir. Grup lideri Suho’dur.

5. Got7

JYP entertainment’ ta  girls girls girls isimli şarkıyla çıkış yapan grup, BamBam, Mark, Yugyeom, Youngjae, Jinyoung, JB ve jackson olmak üzere 7 üyeden oluşmaktadır. Fanlarına AHGASE denmektedir. Grup lideri JB’dir.

6. 2NE1

YG entertainment tarafından kurulan grup, “Fire” şarkılarıyla çıkış yapmışlardır. Fanlarına blackjack denmekte ve grup lideri CL’dir. CL, Minzy, Park Bom ve Sandara Park olmak üzere 4 kişiden oluşan gruptur.

7. TWICE

JYP entertainment bünyesinde oluşturulan grup, Nayeon, Jeongyeon, Momo, Sana, Jihyo, Mina, Dahyun, Chaeyoung, ve Tzuyu olmak üzere 9 kişiden oluşmaktadır. “Cheer Up” singelları ile adını geniş kitlelere duyurmayı başarmıştır. Grup lideri Jihyo’dur.

8. Red Velvet

S.M entertainment tarafından oluşturulan grup, başta 4 kişiydi ancak ardından Yeri isimli üyenin katılmasıyla 5 kişi olmuştur. Grup Yeri, Seulgi, İrene, Wendy ve joe isimli üyelerden oluşan 5 kişilik k-pop grubudur. Irene grubun lideridir. “Happiness” müzik videosu ile çıkış yapmışlardır.

9. iKON

YG entertainment tarafından bu grup Bobby, Jay, Ju-ne, Song, DK ve Chan (B.I gruptan ayrıldı). olmak üzere 6 kişiden oluşmaktadır. Grubun fanlarına “ikonic” denmektedir. My Type isimli şarkıyla çıkışlarını yapmışlardır. Grup lideri B.I dır.

10. Girls Generation

S.M entertainment tarafından kurulan grup, başlangıçta 9 üyeden oluşuyordu ancak jessica isimli üyenin ayrılmasıyla 8 üyeden oluşmaktadır. Dünya çapında en çok tanınan k-pop grupları arasında olan grup, “gee” isimli şarkısıyla güney Kore’de son 10 yılın en ünlü şarkısına imza atmıştır. Taeyeon, Sunny, Tiffany, Hyoyeon, Yuri, Sooyoung, Yoona, Seohyun ve Jessica(ayrıldı)grup üyelerinin isimleridir.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.