Kurumsal Firmalara Yönelik Hosting Önerileri

Kurumsal Firmalara Yönelik Hosting Önerileri

Web sitesi için alan adı almak (domain kaydı) ve hosting hizmeti kiralamak; işyerinizi sanal dünyaya taşımanın olmazsa olmazlarıdır.

Sunucu denen özel bilgisayarlara sahip hosting firmalarının, web sitesi sahiplerine sunucular üzerinde içeriklerini depolayacak alanları kiralaması diyebileceğimiz hosting, basitçe web sitelerinin yayınlanmasını sağlayan dijital depolama çözümüdür. 

Sunucular web sitelerinin içeriklerini, web sitesinin adresini yazarak siteye girmek isteyen kullanıcılara gönderir. Bu nedenle sunucunun türü ve donanımı, web sitelerinin performansını doğrudan etkiler.

Web siteleri ve kurumların farklı ihtiyaçlarına göre hazırlanan hosting planları; depolama alanı, RAM (bellek) ve CPU’nun (işlemci) büyüklüğü ve sunucu türlerine göre şekillenir.

Ayrıca işletmelerin uygun hosting planını bulması için e-posta adedi ve kotası, otomatik yedekleme, hızlı dönüş sağlayan teknik destek ekibi gibi kriterler ve yükseltilmesi gerektiğinde paketin esnekliğine dair tüm detayları göz önünde bulundurması önemlidir.

Sunucu Türlerine Göre Kurumlara Yönelik Hosting Önerileri;

İşletmeniz için gereken sadece ürün/hizmet tanıtımı ve iletişim bilgilerinizi  içeren basit çaplı bir web sitesi ise; maliyeti yüksek olmayan paylaşımlı hosting paketlerini seçebilirsiniz.

Çoğu kurumsal web sitesi için kesintisiz erişim çok önemli olduğundan, paylaşımlı sunucularda yaşanabilecek zorlanmalardan kaçınmak için, bütçesi uygun olan kurumların sanal özel sunucu (VPS) ya da dedicated sunucuları tercih etmeleri önerilmektedir.

VPS sunucular, istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz, kendi uygulamalarınızda kullanabileceğiniz ve sitelerinizi barındırabileceğiniz sunucu hizmetleridir. Maliyet açısından dedicated sunuculardan daha ekonomiktir. Bir sunucunun tamamını kiralamak yerine, sanal olarak özel yazılımlar ile ayrılmış bölmelerinden her birinde, kullanıcıların kendi işletim sistemi ve yazılımını kullanmasına olanak tanır. Paylaşımlı hosting ile dedicated sunucu arasında kararsız kalan kobilere önerilebilecek uygun fiyatlı bir barındırma hizmetidir.

Dedicated sunucular, yüksek standartlı hosting hizmeti anlamına gelir. Sunucunun başkalarıyla paylaşılması değil, tüm sunucu kaynaklarının tek bir kuruma ayrılması söz konusudur. Bu, veri güvenliği ve siber güvenlik için önemli bir özelliktir, ayrıca yüksek performans ve geniş depolama hacmi anlamına gelir ve doğal olarak en pahalı hosting paketlerinde karşımıza çıkar.

Paylaşımlı, VPS ve dedicated sunucu tabanlı hosting hizmetlerine ek olarak, bulut sunucuların, son zamanlarda kurumsal firmalar arasında hızlıca benimsendiğini gözden kaçırmamalıyız. 

Kurumsal firmaların, verileri birden fazla sunucuda tutarak yedekliliği artıran ve yükleme sürelerini hızlandıran bulut sunuculara taşınma oranlarının, bir kaç yıl içinde yüzde 90’ları aşması bekleniyor.

Bu eğilimin en büyük nedenleri arasında bulut sunucuların; dedicated sunuculardan daha ucuz olması, ihtiyacınız olan kaynaklar kadar ödeme yapmanıza olanak tanıması, yüksek ölçeklenebilirlik ve yeni nesil yedekleme çözümleri sunması sayılabilir. 

Ancak şüphesiz en cazip özelliği; farklı konumlardaki çok sayıda sunucuda web sitelerinin kopyalarını tutarak herhangi bir donanım arızasında ya da yoğunlukta sitenize ulaşmaya çalışanları diğer bir sunucuya yönlendirmesidir çünkü bu web sitenizin sürekli erişebilir olması anlamına gelir.

Kurumsal Kimliğinizi Parlatacak Hosting Paketleri;

Özellikle iş akışınız büyük oranda e-postalara bağlı ise ücretsiz e-posta servislerini kullanmanız önerilmez. Faturalar ve sipariş bilgileri gibi e-posta hesabınızda saklanan hassas bilgilerin Gmail, Yahoo gibi ücretsiz mail servislerine emanet etmek yerine kurumsal hosting ve kurumsal mail hosting hizmeti almak daha güvenilirdir. 

Ayrıca kimileri için küçük bir detay gibi görünse de çalışanınadı@firmanızınadı.com, bilgi@firmanınızınadı.com gibi mail adreslerinin, markanızı güçlendiren, şirketinizin imajına profesyonellik katan gücü inkar edilemez.

Kurumsal hosting; web sitesi ve e-mail hizmetinden oluşan bir hosting türüdür. Birden fazla web sitesini barındırabileceğiniz ve .com, .net, .org uzantılarıyla ücretsiz alan adı alabileceğiniz çeşitli kurumsal hosting paketleri bulunmaktadır. Genelde kurumsal hosting için dedicated, VPS ve bulut sunucular tercih edilmektedir. Girişimci, inovasyon odaklı küçük ve orta ölçekli firmalar açısından kurumsal hosting, destekleyici bir partner rolündedir.

Kurumsal mail hosting ise hosting firmalarının kullanıcılarına e-posta sunucuları kiraladığı üst düzey bir hosting hizmeti türüdür. Genellikle VPS ya da dedicated sunucularda web sitesi yerine sadece e-mail verilerinin depolandığı profesyonel e-posta planları olarak karşımıza çıkar.

Online satış yapan yoğun içerikli siteler için, e-posta ile başarılı pazarlama kampanyalarını kolaylaştırmak gibi hedefleri ve yüzbinlerce maili arşivlemek gibi ihtiyaçları olan kurumlar için önerilen bir hosting türüdür.

Paylaşılabilen ve düzenlenebilen takvimler, dökümanlar, adres defterleri, görev listeleri, randevu planları gibi takım çalışmasını hızlandıracak araçlar içermesinin yanı sıra kurumsal mail hosting planları; geniş depolama alanları, güçlü güvenlik önlemleri ile antivirüs ve spam filtreleri, birden fazla cihazda e-posta senkronizasyonu, mobil uyumu ve yedekleme gibi diğer hosting paketlerinde bulamayacağınız özelliklerle doludur. Büyük dosyaların mail ile gönderilmesi de kurumsal mail hosting ile sorun olmaktan çıkar. 

Özetle; küçük işletmeler için paylaşımlı hosting paketleri yeterli olsa da küçük ve orta ölçekli işletmeler kurumsal hosting planlarından büyük fayda görebilir.

Orta ölçekli işletmeler ve online satış siteleri için VPS ya da bulut tabanlı hosting hizmetleri tercih edilebilir. Daha büyük firmalara dedicated sunucular, güçlü bir e-mail sistemi kullanmak zorunda olan firmalara da kurumsal mail hosting önerilmektedir.

Tüm bu açıklamalar, web siteniz için hosting hizmeti kiralarken fiyata göre karar vermek yerine, web sitenizin ihtiyaçlarına göre en yüksek performansı elde edebileceğiniz hosting planını seçmenize yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.