Küreselleşmenin İnsanları Tek Tip Hale Dönüştürmesi

Küreselleşmenin İnsanları Tek Tip Hale Dönüştürmesi

Doğası gereği dünyadaki sınırların ortadan kaldırılmasına vurgu yapan ve tek bir dünya devleti olacak şekilde evrensel bütünleşmeyi içeren küreselleşme olgusu, dünyayı hızlı bir değişim trendine sürüklemekte ve gün geçtikçe somut etkileriyle hayatımıza yön vermektedir.

Aynı hayat derken bahsettiğimiz şey yaşam tarzlarıdır. İnsanların aldıkları, giydikleri, yediği, içtiği,  yaptıkları spor içerikli faaliyetlerinin hepsi neredeyse aynı olmaya başladı.

Gündemde, küreselleşmede en çok hangisi popüler ise insanlar tarafından daha çok konuşuluyor ise bütün insanlar onlara yönelmeye başladı.

Diyelim ki hiç giyilmeyen kıyafetler birileri tarafından yani ünlüler, tanınmış kişiler tarafından pazarlanmaya başlanıyor böylece bir algı yaratılıp insanlara bir şekilde pazarlanıyor.

Bir noktadan sonra pazarlanan  şeyler insanlar arasında popüler olmaya ve   alınmaya başlanıyor. Böylece diğer insanlar geri kalmamak için ne kadar hoşların gitmese bile ‘bu bende de olmalı, diğerlerinden geri kalmamalıyım’ gibi kişiler arasında büyük bir rekabet anlayışı doğuyor.

Popüler insanlarda gördüğümüz şeyleri almaya onların yaşam tarzlarına göre hayatlarımızı şekillendirmeye tercih ve eğilim gösteriyoruz.

Bunların hepsi küreselleşmenin getirdiği tek tip yaratma anlayışıdır.

Her şey bir algı ve küreselleşmeden yola çıkarak neredeyse tüm insanların hayatlarını ele geçirmeye başlamıştır.

Dünya, internet, teknoloji gelişmeye devam ettikçe dünya küçülmekte ve hepimiz birer toplumsal hayvan durumuna dönüşmekte ve sürü mantığında yaşamaya başlamaktayız.

İnsanların hemen hemen hepsi seri üretime girmiş gibi aynı olmaya başladılar.

Gelişmek için ya da küreselleşen dünya için fikir veyahut bir bilgi aktarımı yerine biz küreselleşmeye akıp gitmekte ve insanların maşası gibi bir şeyleri yapmaktayız.

Küreselleşmeyi yaratan ülkeler bunu kendileri için bir sömürü haline getirmiştir.

Onlar küreselleşmeyi yaratmakta ve biz küreselleşmenin kölesi olmaktayızdır.

YAZAR BİLGİSİ
Tuğçe Çoban
Kocaeli Üniversitesi/Gazetecilik     İletişim: tucecoban23@icloud.com    
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com