Kötü Bir İlişkiye Sahip Olduğunuzu Anlamanın 12 Yolu

24.02.2021
Kötü Bir İlişkiye Sahip Olduğunuzu Anlamanın 12 Yolu

Sevgi; hayatımıza aldığımız insanı karşılıklı ya da karşılıksız, sorgulamadan, güven ve inanç duygularının peşinde getirdiği saygı duygusu ile anılan ve hissedilen bir duygudur. Sevdiğimiz insan için milyonlarca fedakarda bulunabilecekken bir o kadar da kendimizi yorsak bile işin sonunda mutluluğun olacağı hayali ile yaşadığımız durumlar bulunmaktadır. Yaptığımız fedakarlıkların karşılığını gördüğümüzde, sevdiğimiz kadar sevilirken bir o kadar da saygı ile karşı karşıya kaldığımızda doğru insanı bulmuş oluruz.

Kötü İlişkinin İşaretleri Ne Demektir?

Ufak tefek şeyler diyerek karşımızdaki insanın yaptıklarını hiçbir koşul altında görmediğimiz, ilişkimize zarar verildiğine dair arkadaşlarımız bizi uyarsa da görmezden geldiğimiz, kendimi aşırı derecede yıprattığımız ilişkilerdir. Çevremizdeki insanlar biz iyi olalım diye bizleri uyarsalar da onları terslediğimiz ya da belki de arkadaş çevremizi sevdiğimiz insan hakkında kötü şeyler söylüyor diye düşündüğümüz için yok ettiğimiz durumlar vardır. Maalesef ki, sevgi insanın gözlerini de kalbini de kör etmektedir.

Toksin insanları hayatımızdan çıkarttığımızda daha kaliteli bir yaşam süreceğimizi elbette her birimiz bilmekteyiz, o tarz insanlar hayatımızda yokken daha mutlu, daha kendimize odaklı ve ailelerimiz ve arkadaşlarımızla kaliteli ilişkiler içinde olduğumuz bir döneme gireriz. Gelin şimdi hep beraber kötü ilişkinin işaretleri içeriğimize hemen geçelim.

1. Sizi rakibi olarak görüyor ve sizinle sürekli olarak rekabet halinde bulunuyor.

Bu tarz durumlarda karşı taraf öz kardeşiyle bile herhangi bir konu üzerinden hırslı bir yarışa girme potansiyeline sahiptirler.

2. Sürekli yoğun olduklarını söylerler ve sizin yaptığınız her işi küçümserler.

Kendi yaptıkları her şeyi en iyisi olduğunu, kendisinin yaptığı işler dışında kalan her şeyin önemsiz olduğunu vurgulayan insanlardır. Bu insanlar sizin için en önemliden en önemsiz işe kadar her şeyi küçük görürler ve sizleri aşağılayacak kadar da kendilerini küçük düşürürler.

3. Siz yoğunken size yardımcı olmuyorsa.

Kendi işlerini bahane ederek sizin yoğunluğunuzda yanınızda olmak yerine size sırtını çeviren insanlardır. Sizin başardığınız şeylerden bile kin kaparak, sizi tebrik etmek yerine sizden daha iyi olmak için kendilerini hırpalayan; sizin ona ihtiyacınızın olduğu anlarda kendi işleriyle yoğun olduğunu bildirerek size hiçbir şekilde yardımcı olmayan insanlardır.

4. Sizin aramadığınız vakitlerde o da sizinle iletişim içerisinde bulunmuyorsa.

Sizi hiçbir koşul altında merak etmeyip, özlemeyen ve size kendi işlerini ve kendi egosunu bahane eden insanlardır. Bu insanlar sizlere merak edip özlemezler, yalnızca sizlere karşı bir işleri düştüğünde sizi arayıp mesaj atarlar.

5. Kendisi haksızken haklıymış gibi ısrar ediyorsa ve siz haklıyken sizi susturuyorsa.

Bu insanlar haksız olduklarını kabul ederek özür dilemesini bilmeyen, kendisini haklı çıkartmak için size küfürlü sözcükler söyleyecek kadar düşük seviyeli insanlardır.

6. Kendi üzerine dikkatleri çekebilmek için sizi toplum içinde aşağılıyorsa.

Herhangi bir ortam içerisinde kendi egosunu çevredeki insanlara tatmin ettirmek için mücadele eden, sizi toplum önünde aşağılayarak hakaretlerde bulunan insanlardır.

7. Hayallerinize ulaşmada önünüze engeller koyuyorsa.

Hayallerinizi ona anlattığınızda tüm olumsuzlukları siz bilmiyormuşçasına tekrar tekrar yüzünüze vuran, sizin hayallerinizin sahte, çocuksu ya da saçma olduğunu söyleyen, hayallerinize ulaşmanız için size destek olacağına köstek olan insanlardır.

8. ‘’Ben böyleyim, işine geliyorsa’’

Sizin için kötü huylarından, kötü arkadaş ortamından vazgeçmeyen insanlardır. Kendisini değiştirmeyen insanlar kendi kötü huyları hiç yokmuşçasına sizin en küçük hatanızda bile kıyametleri kopartan insandır.

9. Sürekli olumsuz ve negatifse

Sizin olumlu olmasını dileğiniz, kalben dua ettiğiniz her şey karşısında sizin içinizi karartacak cümleler söyleyen insanlardır.

10. ‘’Seninki de dert mi?’’

Siz derdinizi anlatırken birden lafınıza karışarak ya da cümlenizi bölerek, sizinkinin dert olmadığını en önemli dertlerin kendisinin olduğunu sürekli söyleyen insanlardır.

11. Hepbenci davranışlarla karşı tarafı bastırmaya çalışmak

Eğer ilişkinizin kötü gittiğine dair başka bir işaret daha arıyorsanız hem kendinizin hem de karşınızdaki kişinin hepbenci tavırlarını sorgulayabilirsiniz. İlişkiler iyi bir ortaklıkla idare edilir ve sadece kendini düşünen insanlarla yürümez.

12. Anlayışlı ve düşünceli olmamak

Çoğu zaman insanlar birbirine karşı umursamaz tavırlar takınabiliyor, ancak bu ilişkilerde kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Eğer en az kendiniz kadar karşı tarafı da düşünmüyorsanız ilişkinizde kopukluklar meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü anlayışlı ve düşünceli insanların ilişkileri her zaman diğerlerine kıyasla daha romantiktir.

Bu tarz ilişkilere sahipseniz, arkadaşınız ya da sevgiliniz fark etmeksizin hayatınızdan çıkartmanız daha doğru olacaktır, çünkü bu insanların amacı sizin yanınızda yürümek değil, sizin üstünüze basarak yürüyüp gitmektir. Kendi ayaklarınız üzerindeyken, tek başınızayken ne kadar mutlu ve huzurlu olduğunuzu hatırlayın ve lütfen ona göre bir tercih yapın.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.