Koronavirüs salgını sürecinde Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurular patladı

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, “2019 yılı boyunca toplam 20 bin başvuru almışken, bu yılın yedinci ayında 100 bin başvuru aldık …

02.08.2020
Koronavirüs salgını sürecinde Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurular patladı

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, “2019 yılı boyunca toplam 20 bin başvuru almışken, bu yılın yedinci ayında 100 bin başvuru aldık” dedi.

Milliyet'ten Önder Yılmaz'a açıklamalarda bulunan KDK Başkanı Şeref Malkoç, “Geçmiş altı ay boyunca aldığımız başvuru kadar bu yıl başvuru aldık. Vatandaşlar, 'yanlış yaparsan ombudsmanlığa giderim' diyor. Türkiye’nin demokratikleşmesi adına güzel bir gelişme. Verdiğimiz kararlarla en az 150 bin dosyanın mahkemeye gitmesini önledik” ifadelerini kullandı.

“TEMMUZ AYINDA 100 BİN BAŞVURU ALDIK”

Pandemi sürecini değerlendiren Malkoç, başvuruların katlanarak arttığını, ancak çözüm refleksinin de aynı oranda hatta daha fazla olduğunu dile getirdi. Malkoç, şunları söyledi:

“Pandemide başvuru sayısı 100 bini buldu. 2019 temmuzda başvuru 11 bin idi. 2019 boyunca aldığımız başvuru sayısı ise 20 bin olarak gerçekleşti. Şimdi 2020’nin yedinci ayında 100 bin başvuru aldık.

Başvuruların çoğu bankalara ilişkindi. Banka işlemleriyle alakalı 85 bin başvuru aldık. Ama bunun 60 binini hızla çözüme kavuşturup karara bağladık. Bunun için bankalarla müzakereye oturduk. Ziraat, Halk ve Vakıfbank başta olmak üzere bankacılarla görüşmelerde vatandaşın sorunlarını nasıl çözeriz, görüştük. Sosyal bir dayanışma sergiledik hep beraber.

Ayrıca Bakınız:  Açlık sınırı 2 bin 400 lira oldu

“İDARİ YARGININ YÜKÜNÜ HAFİFLETİYORUZ”

Toplumun her kesimiyle diyalog kurduk. Bireysel dosyaları çözüyoruz ama bizim verdiğimiz karar diğerlerine örnek oluyor. Mahkemeden farkımız bu. Uygulamada yeni alan açıyoruz. İdareye diyoruz ki, ‘bu olayda tavrın şu ama öyle bakma şöyle bak, uygulamanı şöyle değiştir’ diyoruz ve öyle oluyor, sorun bize gelmeden çözülüyor. Bizim en büyük katkımız idari yargının yükünü hafifletiyoruz. Bizim verdiğimiz kararlarla 2019’da en az 150 bin dosyanın mahkemeye gitmesini önledik. Az bir şey değil.”

ETİKETLER: Başvuru
YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.