Kadın ve Din Bağlamındaki Düşüncelerim

Kadın ve Din Bağlamındaki Düşüncelerim

Günümüzde siyasi nedenlerden ötürü bu konuya çok fazla yer verildiğini hatta din yüzünden kadının şiddet gördüğü söylenmekte ve ciddi tartışmalara sebep olmaktadır.

Öncelikle her toplumda kadını aşağı çeken bir düşünce hakimdir maalesef. Örneğin Hristiyanlıkta kadının erkeğin kemiğinden yaratıldığı, Hz. Havva yüzünden bütün insanların günahkar olduğu, Hz. Adem’i günaha teşvik ettiği, kadınların şeytan olma düşüncesi yer almaktadır. Vaftiz geleneğini de bu yüzdendir.

Fakat İslam’a göre hiç bir insan dünyaya günahkar olarak doğmaz. Günümüz hukuk kurallarında da böyledir. Kimse anne ve babasının yanlışlarından sorumlu değildir. Biz Havva annemiz derken onlar başka sıfatlarda bulunabilir. Her ayette ey insanlar diye başlanırken onlar kadını görmezden gelebilir.

Hz Muhammed in eşlerine ve kızlarına karşı tutumlarından kadının islamdaki yeri anlaşılmaktadır. İslam kadını aşağı çeken bir düşünceye sahip değildir. Çünkü kadın Yaşamın başlamasını sağlamıştır. Bazı insanlar özellikle son zamanlarda kadın üzerindeki bazı istenmeyen olayları değişik kalıplara dökmeye başladılar. İşi dinden vurmaya başladılar. Kadın üzerinden dinin kullanılacağı bir bahis değildir.

Kadın bir siyaset çıkarı da değildir. İslam’da kadın baş tacıdır. Unutmamak gerekir Hz Muhammed kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde büyük çabalar sarf etmiştir. Batı ya özentimiz maalesef burada da yanlış şekilde yansımaktadır. Unutulmamalıdır ki bizim değer yargılarımız bizim için önemli olmalıdır Kadın dünya üzerinde hemen hemen her yerde ikinci plana atılmış ve hakları hep elinden alınmıştır.  Buna sebebiyet veren İslam değildir. Ki şuan ne kadar İslam’a göre yaşıyoruz ? Oda muamma…

Bütün bunları İslam’ı kullanarak bahaneler üretmek; kadını değerli kılmaz, sadece insanlar arasında dini inanışları yüzünden birbirilerine taraf tutmalarını sebep verir. Oysaki bizim dinimizde zorlama yoktur. Ayrım hiç yoktur. Kadın yaşamdır. Kadın her yerde var olması gerekendir. Kadın sömürge aracı değil, kadın siyasi bir olgu değil , kadın dini terim değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.