Instagram’ın Algoritması Nasıl Çalışır? Bilinmesi Gerekenler

Instagram’ın Algoritması Nasıl Çalışır? Bilinmesi Gerekenler

Gelişen iletişim teknolojileriyle birlikte çoğumuz günümüzün hatırı sayılır bir vaktini sosyal medyada harcıyoruz. Sosyal medya aracılığıyla çevremiz ile kitlesel haberleşmemizi sağlıyor, arkadaşlarımız ile mekan ötesi bir etkileşim içine giriyor ve bu ortamlarda yeni insanlara rasgeliyoruz.  Vaktimizi ve enerjimizi harcadığımız sosyal mecraların başında da şüphesiz ki İnstagram yer alıyor.

Paylaştığımız storylerimize ifadelerle karşılık alıyor, eklediğimiz fotoğraflarla like kazanıyoruz. Peki attığımız bir storyde izlenme sıralaması neye göre diziliyor? Zaman çizelgesine bakıldığında daha önce paylaşılan postlar varken neden bazı kişilerin fotoğraflarını ana sayfamızın başında görüyoruz? Hepimizi merak ettiren bu soruların yanıtları İnstagram’ın yazılımında gizli. Gelin bu Algoritma nasıl işliyormuş bir göz atalım. 

2016’dan Önce Her Şey Daha Anlaşılırdı 

2016 yılından önce İnstagram algoritması şimdiye göre çok daha anlaşılırdı. Atılan hikayeler (tabii story özelliği instagram’a daha sonradan eklenen bir içerik oldu), paylaşılan fotoğraflar, alınan mesajlar doğrusal bir zaman çizelgesi ile karşımıza çıkıyordu. Her şey kronolojik zaman çerçevesinde sıralanıyor ve böylelikle akıl karışıklığına sebebiyet vermiyordu. 

Değişen Algoritmanın Ayak İzleri 

Mart 2016’dan önce her şey kronolojik sıralama içinde berrakken İnstagram, algoritma değişikliğine gitti. Yeni oluşturulan sistem, kronolojik zamanla ilgilenmeden sadece hesaplar arası etkileşimden beslenir hale geldi. Geliştirilen bu yeni pratik, kullanıcılar tarafından tepkilere sebep olsa da İnstagram’ı geri adım attıramadı. 

Ne Kadar Etkileşim O kadar Görünürlük 

İnstagram, kullanıcıları uygulama içinde tutabilmek için etkileşim vermeye dolaylı olarak mecbur kıldı. Gönderinizin ne kadar beğeni aldığı, hikayelerinizin kaç kişi tarafından izlendiği, hangi gönderinizin en çok yorumu aldığı gibi etkileşim yoğunluğu ile sizi öne çıkarır hale getirdi. Böylelikle sizi en çok beğeni alan gönderinizden daha çok beğeni alan gönderi oluşturabilmeniz için çabalamak zorunda bıraktı. 

Diğer Paylaşımlar İle Sınanıyoruz 

Paylaşımınızı ilk yayınladığınız anda İnstagram bu paylaşımınızı çok düşük yüzdelikte bir kesimin sayfasına düşürüyor. İlk önce burada ne kadar beğeni aldığını, kaç kişi tarafından yorum yapıldığını, fotoğrafın ne kadar süre incelendiğini ölçüyor. Paylaşımın katılım derecesini ölçtükten sonra diğer paylaşımlarınız ile o paylaşımınızı karşılaştırıyor. Eğer bu gönderiniz, diğer gönderilerinizden daha fazla etkileşim aldıysa gönderinin görünürlüğünü arttırıyor. 

Ne Kadar Köfte O Kadar Ekmek 

Paylaşımlarınız, diğer paylaşımlarınızın ortalamasının üzerine çıktıysa İnstagram gönderinizi ödüllendirip daha fazla takipçinize göstermeye devam ediyor. Gönderiye ilgi sürdükçe de paylaşımızın takipçilerinizin sayfalarının en üstünde yer almaya devam ediyor ve daha da fazla kişiye ulaşıyor. 

Paylaşımınız eğer tüm bu elemeleri geçemediyse ekranda en altlara doğru itilerek çok daha az kişinin görünürlüğüne ulaşıyor. Böylece gönderiniz eriyip gidiyor. 

Takipçilerinizle İlişkiniz Baş Etken 

Bir kişiyle sık mesajlaşıyorsanız, onun gönderilerini beğenip hikayelerine yorum yapıyorsanız hesabınızda bu kişinin gönderileri aranızdaki etkileşim yoğunluğundan dolayı İnstagram bu kişiyi size en başlarda gösteriyor. 

Zamanlamanın Hiç mi Etkisi Yok? 

Algoritmanın genel işleyişinde kronolojik zamanlamanın bir etkisi olmamasına rağmen yine de İnstagram, sizin beğeni ve ilgilerinize yönelik kategorilerdeki gönderilerin en yenisini önünüze düşürüyor. 

Yarış İçindeyiz 

Kaç beğeni ve yorum aldığımıza göre diğer hesapların gönderilerinin önüne geçiyor ya da gerisinde kalıyoruz. İnstagram bize bunu fark ettirmese de bizleri bir yarışa sokuyor. En çok etkileşimli olanımız yarışmaya galip geliyor. 

Algoritma DM’den Atılan Gönderilerle İlgileniyor 

Dm’den arkadaşlarınza gönderdiğiniz iletiler sizin beğendiğiniz gönderiler olarak kodlanıyor algoritma tarafından. Bu tür gönderilerle ilgilendiğinizi ve beğendiğinizi düşündükten sonra benzerlerini önünüze düşürüyor.  

Profil Aramaları Peşinizi Bırakmıyor 

Adını search edip stalk’ladığınız kişileri görmek ve takip etmek istediğinizi anlayan algoritma, keşfet kısmında bu kişilerin gönderilerini önünüze düşürüyor. Böylelikle bir kere adını arattığınız kişi bile bir süre sizin peşinizden gelmeye devam ediyor. 

Story’lerinizi İzlemede En Başta Çıkanlar, Hikayenizi En Çok İzleyen Kişi Anlamına Gelmiyor 

Storylerinizi izleyenleri kontrol ettiğinizde en başta çıkan isim, sanki storyinizi ilk önce ya da en çok izleyen kişi izlenimi veriyor. Ama gerçek olan o kişiyle etkileşim yoğunluğunuz. Algoritmaya göre sürekli mesajlaştığınız arkadaşınızın ismi storyinizin en başında çıkarken yeni takipleştiğiniz bir isim en altta çıkacaktır. 

Attığımız her adımı, tıkladığımız her beğeni butonunu, arattığımız her hesabı, mesajlaştığımız her kişiyi ve yorum yaptığımız her gönderiyi aklına kazıyan İnstagram algoritması tarafından kontrol ediliyoruz. Kullandığımız her uygulamanın elbette bir yazılımı mevcut, işi kurallarıyla oynamak ise bizim elimizde, bol paylaşımlı postlar oluşturmak gibi… 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com