İletişimin Globalleşmesi İle Bilginin Değerinin Düşmesi ve İnsan Etkileşimi

24.01.2021
İletişimin Globalleşmesi İle Bilginin Değerinin Düşmesi ve İnsan Etkileşimi

Dünyamız ve teknolojinin gelişimi ile hızlı bir şekilde küresel köy haline gelmiş bulunmaktayız.

Önceden insanlar  dumanla, güvercinle, mektupla haberleşirken çokça zorlanmıştır ve enformasyonun karşı tarafa ulaşması çok fazla zaman almıştır.

İlerleyen teknoloji ile birlikte haberleşme şekilleri evrilmeye doğru ilerlemiştir.
Artık iletişimin bu kadar hızlı olması bizim yararımıza olmasına dek zararları da bulunmaktadır.

İnternet üzerinden dünyanın öbür ucundan arkadaş edinebiliyoruz, onların hayatına dair enformasyonları, haberleri hızlıca öğrenebiliyoruz. Bunlar ve bunun gibi olaylar bizim yararımıza ve gözü kapalı bir dünyada yaşamımızı engellemektedir.

Aleyhimize olan bir çok unsur
bulunmaktadır.

Olayı kendi ülkemizde ele alacak olursak mesela en ücra ya da en kalabalık şehirlerde olan olaylar hemen önümüze sıcağı sıcağına sunuluyor.
Peki önümüze sunulan bu bilgilerin ne kadarı doğru oluyor bu tartışılır fakat bu bağlamda bir miktar haberciliğinde değeri düşmüştür.

Yaşanan bir olay orada bulunan insanlar tarafınca ve kendi fikirlerince diğer insanlara sunuluyor ve bunu öğrenen insanlar diğer insanlara yanlış ya da doğru yine kendi yorum ve fikirlerince diğer insanlara sunuluyor ve bu bir sirkülasyon şeklinde devam ediyor ve insanlar o bilginin hangisi doğru hangisi yanlış ayırt edemiyorlar ve akabinde bir sürü bilgi kirliliği oluşuyor ve hatta bilginin sadece düzmece olduğuna inanıyorlar.

İletişim çok önemlidir hele ki doğrunun, yanlışın, düzmece bilginin, insanları manipüle etmenin çok önemli bir konusu olmuştur.

Yine güncel olaylardan örneklendirecek olursak bir siyasi seçim sırasında internete hemen ‘oylar çalınıyor diye bilgi düşüyor. Yine bunun ne kadar doğru olduğunu bilmeyen siyasi karşıt insanlar birbirlerine girip suçlayıcı ifadeler kullanıyorlar ve bu da iletişimde bilginin değerinin düşmesine neden oluyor.

Küreselleşme ve globalleşme ile birlikte dünya içerisinde hızlı bir bilgi aktarımı vardır ve bu bir döngü halindedir.

Ülkemiz dışında yaşanan bir olay servis edilip önümüze gelene kadar resmi bir kurumdan çıkmadığı sürece bu bilginin ne kadar çok değişip, dönüşmüştür ve bu da bilgiyi değersiz kılmaya itmiştir.

İnsanlar topluluk halinde sürülenip, birbirlerinin etkileri altına girmişlerdir. Belirli bir güruh, fikirlerini önemsediği bazı tanınmış kişilerin dediği her şeyi onaylar hale gelmiştir.

Doğrusunu, yanlışını, eleştirisini yapmadan her şeyi kabul ediyorlar. Sevdiği kişi tarafınca söylenen her bilgiyi yayıp onu benimsiyorlar ve böyle topluluklar tarafından bilginin değerinin düşmesi sağlanıyor.

YAZAR BİLGİSİ
Tuğçe Çoban
Kocaeli Üniversitesi/Gazetecilik     İletişim: tucecoban23@icloud.com    
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.