Facebook Artık Tek Çatı Altında Yaşayan Herkesi Tanımlayabilecek

Facebook Artık Tek Çatı Altında Yaşayan Herkesi Tanımlayabilecek

Facebook, tüm aileleri reklamlarla hedefleyebilecek teknolojiye patent verdi. Teknik, sosyal ağ tarafından toplanan fotoğrafları ve çeşitli diğer verileri kullanacaklar.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan ve Perşembe günü kamuoyuna açıklanan bir patentte şirket, aynı çatı altında yaşayan insan gruplarını ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerini tanımlamak için “deep learning techniques” (derin öğrenme teknikleri) nin etkinleştirildiği bir sistemi anlatıyor. Görüntü altyazıları, hashtag’lerin yanı sıra ISS ve arama verilerini kullanarak, reklamverenlerin ağına depolanan ve daha sonra barındırılan bir bilgi önbelleği oluşturuluyor. Teknoloji görünüşe göre, Facebook’un Instagram gibi bazı özel uygulamalarına’da uygulanacak.

Facebook’un “ev hedef kitlesi” reklam teknolojisinin 2019 yılı Haziran ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu Facebook’un, reklam ağı teknolojisin’de oldukça fazla hata ortaya çıkacak gibi görünüyor. Çünkü reklam teknolojisinin çalışma mantığı, beraber fotoğraf çektiğiniz ve / veya aynı fotoğrafa etiketlendiğiniz birileri ile aile olmanız demek gibi bir olayla ilerliyor. Tabii sistemin mantığı sadece bu kadarla bitmiyor, mesela profilinizde bir analiz yapıyor ve tahminler yürütüyor.

Ancak, Facebook’ta ailenizle fotoğrafınız yoksa, annem / babam gibi akrabalıklar eklemediyseniz ve aynı fotoğrafa etiketlenmediyseniz diğer arkadaşlarınızla olan fotoğraflarınızı aileniz olarak tanımlayabilir. Bu da sistemin, kısmen hiçbir işe yaramayacağı anlamına geliyor.

Dolayısıyla, bu konuda ne kadar başarılı olurlar bilinmez ama teknolojiyle kendilerini ve sektörlerini geliştirmeleri iyiye işaret. Ancak, bu gibi sosyal ağların reklam makineleri / sistemleri günlük yaşantımızın üzerinde önemli bir etkiye sahip ve son dönemlerde değişecek gibi’de durmuyor.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al