Bu Yılı Hayatınızın En İyi Yılı Yapacak Harika Öneriler

Bu Yılı Hayatınızın En İyi Yılı Yapacak Harika Öneriler

Geçen yılın bizim için ne kadar sancılı geçtiğinin hepimiz farkındayız, bir çok farklı kehanetin yaşandığı geçen yıldan çıkmanın vakti geldi çattı. Yeni yılına mutlu, huzurlu ve sağlık girmeniz dileği ile. Peki, bu yılı kendimiz için nasıl şekillendirebilir ve bir önceki yıldan daha verimli geçmesini sağlayabiliriz?

Bu sorunun cevabı bir çok konuyu ihtiva ediyor olsa da her şey bizim elimizde, dolayısıyla yeni yılın bizim için daha güzel geçmesini sağlayabiliriz. Bunun için bazı temel konular var, örneğin zihin sağlığı ve meditasyon gibi. Yurtdışında okudum yeni yıl tavsiyeleri listesinde en çok değinilen konu meditasyon. Ancak ben daha aktüel konuları ele alacağım.

Harika Bir Yıl İçin Öneriler

Velhasıl kelam, kişisel konular oldukça büyük önem arz ediyor. Bir çok listeden araştırmalar yaparak sizler için hazırladım bu yılı en iyi yılınız yapacak öneriler listesine lafı daha fazla uzatmadan geçmek istiyorum. Sizde bu sıkıcı postu kaydırarak bana eşlik edebilirsiniz.

1. Her Gün Bir şeyler Kazanın

Kazanç deyince akla ilk gelen şey maddiyat olsa da kesinlikle yanlış, kazanç sağlamak sadece finansal anlamda değerlendirilmemeli. Yeni yılda önceliğiniz her zaman bir şeyler öğrenmek, dostluklar edinmek ve mütevazi yaşam olmalı. Bu neyi sağlayacak diyorsanız huzurlu bir yaşam demek yanlış olmaz. Bu sebepten ötürü kişisel gelişim, hobi, spor ve diğer kişisel yatırımlarınızı ön planda tutmaya özen gösterin.

2. Kendinizi Kısıtlamayın veya Ertelemeyin

İlerlemenin sırrı başlamaktır! Yeni yılda yapabileceğiniz en önemli şeylerin başında iş planı hazırlamak, daha büyük düşünmek ve yeni hedefler belirlemek gelmeli. Geleceğinizi garanti altına almak ve finansal konularda sorun yaşamadan geleceğe emin adımlarla ilerlemenizin sırrının planlarınıza ve hedeflerinize bağlı olduğunu sakın unutmayın.

3. Sosyal Yaşamınızı Etkinleştirin

Geçen yılda pandemi, depremler ve diğer üzücü durumlar bizi zaten yeterince yıprattı. Bu yüzden  yapmanız gereken en önemli şey sosyal yaşamınızı yeniden ele almak ve daha aktif olmak. Bunun için yapmanız gereken şey doğada daha fazla zaman geçirmek, ailenizle sosyalleşmek, eski arkadaşlarla görüşmek gibi aktiviteler.

4. Minimalist Olun

Hayatı dolu dolu yaşamak için extreme sporlara veya geniş arkadaş çevrenize gerek yok. Yaşamınızda küçük şeylere odaklanmanız size gereksiz konulardan kaçınmanızı sağlar. Örneğin aldığınız küçük bir hediye sizi mutlu ediyorsa daha fazlasını aramazsınız. Bundan ötürü elinizdeki irili ufaklı her şeyin kıymetini bilerek yaşayın.

5. Yeni Şeyleri Keşfedin

Şehrinizdeki yeni bir sosyal alanı, hiç gitmediğiniz restoranları veya şehir dışı seyahatlerinizin sayısını arttırmaya çalışın. Yeni şeyler ve yeni insanlar yaşantımızdaki yeni farklılıklar demektir. Rutin hayatın sıkıcı hareketlerine ayak uydurmayı bırakın ve pazara yeni bir tezgah kurulsa gidip bir bakın. Bu sizin hayatla daha iç içe olmanızı sağlayacaktır.

6. Vicdanlı ve Mütevazi Olun

Duygusal bağlarınızla kopukluk yaşamayın, her insanın için duygusallık vardır ve bunu gizlememeye çalışın. Daha güçlü olmak, daha zengin olmak sizi mutlu etmez ve insanları da kıskandırmaz. İnsanlar sizi insanlığınızla kıskanır ve bu doğrultu da saygı duyarlar. Hayvanlara karşı ve sosyal konularda daha fazla duyarlı olun.

7. Kişisel Bakım ve Alışveriş Rutini Belirleyin

Her gün diş fırçalamanın da ötesinde haftanın belli başlı günlerinde bitkisel veya başka bir değişle doğal bakım unsurlarına ilgi gösterin ve kendinize bir rutin belirleyin. Kıyafet alışverişlerinizi sınırlandırın veya düzene sokun. Beğendiklerinizi değil ihtiyacınız olan şeyleri almaya çalışın, keyfe keder alışverişler yapmak yerine dönemsel olarak alışveriş yapın.

8. Blog Yazın

Yeni yılda yapabileceğiniz en iyi işlerden birisi blog yazmaktır. Bu yazıyı 5-10 yıl önce yazıyor olsaydım bu başlık günlük tutun olurdu büyük ihtimalle ama artık her şey insanlarla açıkça paylaşılıyor ve hiçbir şey gizli saklı kalmıyor. Çağa ayak uydurarak sizde benim gibi Yazar Aracı ile kendi köşe yazılarınızı oluşturup insanlarla paylaşabilirsiniz.

9. Kendiniz Olun

Kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın siz kendiniz olmaktan sakın vazgeçmeyin. Farklı biri gibi davrandığınızda size yakışmayacak ve sırıtacaktır. Bu sebepten ötürü her şeyden önce “ben buyum” diyebilmeli ve bu konuda özgüvenle hareket etmelisiniz. Aksi halde toplumdan soyutlanmanız işten bile değil.

10. Takıntılarınızı Bırakın

Hayatta hepimizin bazı alışkanlıkları veya takıntıları var. Herkes farklı bir şeye ilgi duyuyor ve bunu bağımlılık haline getiriyor. Ancak, işin kötü tarafı bu alışkanlıkların büyük bir kısmını “kötü alışkanlıklar oluşturuyor”. Dolayısıyla o alışkanlıklarınızı sürdürmeyi bırakıp artık bırakmayı düşünün. Bu sizi özlediğiniz zamanlardaki halinize kavuşturacaktır.

Bu içeriğimde sizler için araştırmalar yaparak ve kendi yaşantımda uyguladığımda beni mutlu eden şeylerin bir listesini oluşturdum. Umarım oluşturduğum yeni yıl için öneriler listesi işinize yaramıştır. Daha fazla bu tarz kişisel gelişim içerikleri için kişisel gelişim kategorisine göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gizem Erdemir
18 Temmuz 1998 doğumluyum. Sinema ve Televizyon okuyorum. Okumayı, araştırmayı ve yazmayı seven tarih ve sanat arasında arafta kalmış bir köşe yazarıyım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al