Birbirinden Etkili Bitkisel Yağlar ve Faydaları

Birbirinden Etkili Bitkisel Yağlar ve Faydaları

Bitkiler doğanın bize armağanlarıdır. Bitkisel yağlar pek çok konuda bize faydalılardır. Her bir bitkinin kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Saç bakımından selülit tedavisine, mide rahatsızlıklarından cilt bakımına kadar birçok faydası bulunmaktadır. Peki hangi bitkisel yağ neye iyi gelir? İşte bitkisel yağlar ve faydaları;

 • Aloe Vera Yağı: Cilt kırışıklıklarında, lekelerde, yaralarda, tahriş olmuş bölgelerde, cilt hücrelerini yenilemek, cildin esnek ve sağlıklı bir görünüm kazanması için destek sağlayabilir. Egzama ve sedef gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Problemli bölgeye damlatılarak veya pamuk yardımı ile hafif masaj yaparak kullanılabilir.
 • Aynısefa Yağı: Cilt bakımında nemlendirici olarak kullanılabilir. Hassas ciltlerde dengeleyici ve güçlendirici, tahriş olan ciltlerde onarıcı faktör olarak kullanılabilir. Cildinizi güneş ışınlarından koruyabilir. Varis, egzama, sivilce, mantar, pişik, isilik ve döküntü tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. Haricen yağ ve krem bazında kullanılabilir. Düzenli olarak cilt temizliği yapıldıktan sonra cilde sürülür.

 • Fındık Yağı: Cildi nemlendirir, kuru ciltlere, kırışıklıklara fayda sağlayabilir. Böbrek ağrılarının giderilmesine, böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olabilir. Düzenli kullanımı yüksek tansiyon riskini ve kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olabilir. Bedeni ve zihni yorgunluğu gidermede fayda sağlayabilir. Vücuda kuvvet vererek, nekahat devresinin çabuk geçmesine etkili olabilir.
 • Ceviz Yağı: Antioksidan etkinlik sağlayabilir. Sindirim sistemini düzenlemeye, ülser, saç kaşıntısı, güneş yanığı durumlarında, iltihaplı yaralarda tedaviye yardımcı olabilir. Hücre yenilenmesine destek olabilir. Raşitizmde, bağırsak solucanlarının düşürülmesinde fayda sağlayabilir. Ağız yoluyla veya haricen kullanılabilir.
 • Kuşburnu Çekirdeği Yağı: Hücre yenilemeye yardımcıdır. Erken yaşlanmada, göz çevresi kırışıklıklarında, yara dokularında, sedef hastalığında, ileri derecede olmayan güneş yanıklarında yararlı olabilir. Yağlı ve sivilceli ciltlerde kullanılmamalıdır. İdrar söktürücü etkisi olabilir. A vitamini, B vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. Soğuk algınlığında vücudun direncini artırabilmekte, kabız yapıcı ve güç verici etkisi ile ishali iyileştirmede kullanılabilir.

 • Saf Zeytin Yağı: Düzenli kullanımda kronik hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde fayda sağlar. Safrayı attırmaya, karaciğeri çalıştırmaya ve ağrılarını kesmeye destek verir. Sarılıkta fayda sağlayabilir. Yüksek tansiyonu ve kandaki şeker miktarın düşürmeye yardımcı olabilir. Cildi nemlendirici ve yara iyileştirici olarak etkili olabilir.
 • Lavanta Yağı: Baş ağrısı, stres ve romatizma ağrılarında fayda olabilir. Depresyon, uykusuzluk ve vücuttaki kötü kokuları gidermede yardımcı olabilir. Antiseptik etki sağlayabilir. Saçtaki sirkeleri gidermeye yardımcı olur. Güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmada fayda sağlanabilir. Parfümeri sanayinde kullanılır. Günde 2 defa en fazla 2-3 damla 1 bardak suya damlatılarak uygulanabilir. Haricen kullanılır.
 • Limon Yağı: Ateş ve tansiyonu düşürmeye, kan temizlemeye, damar sertliğini önlemeye yardımcı olabilir. Nezle ve bronşite karşı fayda sağlayabilir. Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürmeye, böbrek ve mesanedeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olabilir. Selülit tedavisinde etkili olabilir. Yüzdeki sivilceleri geçirmeye yardımcı olabilir. Bunun için zeytinyağı ile inceltilerek kullanılmalıdır (hassas ciltlerde kullanılmaz). Karaciğer ve skorbit hastalığına faydalı olabilir. Fazla adet kanamasını kesebilir. İştah açmaya, hazmı kolaylaştırmaya, öksürüğü kesmeye yardımcı olabilir. Fotosensitiviteyi (güneşe karşı duyarlılık) arttıracağından, güneşte ve solaryumda kullanılmamalıdır.

 • Anason Yağı: Gaz söktürücü, midede hazımsızlık ve şişkinlik giderici, iştah açıcı ve anne sütünü arttırıcı olarak etkili olabilir. Kas gevşetici, ağrı kesici olarak fayda sağlayabilir. Uyku getirici olarak da kullanılabilir. Çocuklarda karın ve topuk bölgelerine seyreltilerek sürülmesi gereklidir. Günde 2 defa, 2-3 damla bir şeker parçasına ya da bir fincan suya damlatılarak kullanılabilir. Daha fazla kullanılması sakıncalıdır.
 • Karanfil Yağı: Mikropları öldürmede, ağrıları dindirmede etki sağlayabilir. Uykusuzluk, stres, zihin yorgunluğunu azaltmada yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırıp iştah açmayı sağlayabilir. İshali kesmeye yardımcı olabilir. Bedeni ve zihni yorgunlukları gidermede, siğil, akne kırışıklık gibi cilt problemlerinin tedavisinde faydalı olabilir. Diş ağrısı, ağız ülseri, diş çürüğü ve ağız kokusuna karşı faydalı olabilir. Cinselliği arttırmada etkili olabilir. Balla karıştırılıp yenilirse iktidarsızlığa faydası olabilir. Hıçkırık, mide bulantısı gibi sorunlarda yardımcıdır.
 • Biberiye Yağı: Çarpıntıyı, baş ağrılarını ve baş dönmesi kesmede, dolaşımın düzenlenmesinde yardımcıdır. Astım, bronşit ve kansızlıkta fayda sağlayabilir. Vücut direncini arttırmada, zindelik vermede ve kan dolaşımını arttırmada etkili olabilir. Akne, mantar gibi durumlarda haricen kullanılabilir.

 • Kantaron Yağı: Vücudu kuvvetlendirmeye, hazmı kolaylaştırmaya, ishali kesmeye, baş, sırt ve mide ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yara ve yanıkları iyileştirmede destek verir. Hemoroid’de (basur) dıştan sürülür. Antiseptik etki sağlayabilir. Yara ve yanıklara doğrudan sürülür.
 • Çay Ağacı Yağı: Ağız hijyeninde, diş eti iltihaplarında ya da yaralarında, yarım bardak suya birkaç damla damlatılarak gargara yapılırsa olumlu etkileri olabilir. Uçuklara, yorgunluğa, hemoroide yararlı olabilir. Mantar tedavisinde. Ayak tahrişi ve ayak kokması için çay ağacı yağı her gün ayağa masaj yapılarak uygulanabilir. Bit için, birkaç damla çay ağacı yağı tarağa sürülerek saç taranabilir. 5-10 damla çay ağacı yağı şampuana katılarak kullanılabilir.
 • Argan Yağı: E vitamini bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Saç ve tırnakların daha canlı, parlak ve güçlü olmasına yardımcı olur. Antioksidan etkinlik sağlayabilir, erken yaşlanma belirtilerine karşı koruyucu olabilir. Akneli ve yağlı ciltlerin bakımına ve tedavisine yardımcıdır.

 • Gül Yağı: Cildin canlılık kazanmasını ve gerginleşmesine destek verir. Alerjik ciltlere, egzamalı ciltlere ve açık yaralara fayda sağlayabilir. Makyaj temizlemede kullanılabilir. Ciltteki doğum lekelerini gidermeye yardımcı olabilir. Esans olarak parfümeride kullanılır. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır. El ve cilt için, birebir tatlı badem yağı ile karıştırılıp kullanılabilir.
 • Adaçayı Yağı: Mide ve bağırsak gazlarında, Menopoz dönemindeki sıcak basması ve terlemenin giderilmesinde yardımcıdır. Hazım sisteminin düzenli çalışmasına destek olabilir. Banyo suyunda kullanıldığında zindelik verir. Antiseptik etkinlik sağlayabilir. Ağız, Boğaz ve Diş eti iltihaplarında suya damlatılarak gargara yapılabilir. Saç derisinin aşırı yağlanmasını ve kepeği önlemede yardımcı olur.
 • Çörekotu Yağı: Bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemede, mide, karaciğer, böbrek ve kalp sağlığını korumada yardımcı olarak kullanılabilir. Astım, Bronşit, romatizma gibi iltihaplı hastalıkların tedavisine destek sağlayabilir. Diyabet hastalığında tedavi ye destek olabilir. Karaciğeri ilaçlara ve diğer etkenlere karşı koruyabilir. Cilt sorunlarının, mantarın tedavisinde yardımcı olabilir. Vücut enerjisinin arttırılmasında, kilo kontrolünde etkili olabilir.

 • Kekik Yağı: Bedeni, sinirleri kuvvetlendirmeye, hazmı kolaylaştırmaya, iştahsızlığı gidermeye, kalp çarpıntılarını kesmeye, bağırsak kurtlarını düşürmeye, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Adet kanamalarının düzen olmasına Cinsel isteğin artmasına fayda sağlayabilir. Hastalıklara karşı direnme gücünü arttırmaya destek verir. Çocuklarda görülen kansızlığı giderebilir. Müzmin öksürük, bronşit, iltihaplı zatülcenp, grip ve anjin tedavisinde yardımcı olabilir. En fazla 1-2 damla 1 çay bardağı suya damlatılarak kullanılabilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı