Bira Markaları ve Alkol Oranları 2022

Bira Markaları ve Alkol Oranları 2022

Bira markaları, kendilerine özel ürettikleri sürüm içkilere “Extra” isimleri koyar. Bu şekilde, o biranın tüketicileri, daha yüksek alkollü, daha ağır tada sahip biralardan içmek için bu “Extra” biraları tercih eder. Fakat kimi biralar, alkol oranını çok küçük bir oranda arttırarak ismine extra diyebilmektedir. Burada yatan detay, alkol oranının fazlalığından çok özel sürüm olmasıdır.

Bira Markaları ve Alkol Oranları 2022

Bira markaları ve alkol oranları içeriğimiz Türkiye’de satılan biraların alkol oranlarını içermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere extra gibi diğer biraların alkol oranı bu listedekilerden biraz daha ağır olabilir. Dilerseniz konumuzun asıl içeriği olan bira markaları ve alkol oranları listemize lafı daha fazla uzatmadan geçelim.

1. EFES PİLSEN

Efes Pilsen, Türkiye’de üretiken, dünyanın pek çok yerinde görebileceğiniz lezzetli biralara sahip bir markadır. Özellikle Efes biralarının çeşitliliği ve uygun fiyatlılığı sayesinde ülkemizde de en sık tüketilen bira çeşitlerinden biridir. Efes Pilsen bira alkol oranları, çeşitlerine göre değişiklik gösteriyor. Bazı biraları %3 iken bazıları %7.5 alkol oranıyla satılıyor. Klasik Efes Pilsen ise %5 alkol oranıyla satılıyor.

2. TUBORG

Tuborg, Danimarka menşeili bir bira çeşididir. Türkiye pazarında Efes Pilsen’den sonra en çok tüketilen bira markası, Tuborg Bira’dır. Tuborg da tıpkı Efes Pilsen markası gibi kendi içinde pek çok farklı bira çeşitlerini bulunduruyor. Bu sayede talep edilen tatta, talep edilen alkol oranında biralar üretebiliyorlar. Turborg ailesinin en düşük alkol oranına sahip üyesi Tuborg Green iken en yüksek alkol oranlı birası %7,5 ile Tuborg Special (Kırmızı)’dir.

3. MİLLER

Millet bira, standart sarı rengi ile raflarda yerini alıyor. Miller bira alkol oranları %4,7 olarak satılıyor. 3-4 derece arasında içilmelidir.

4. GUINNESS

%4,2 alkol oranıyla satılan Guinness bira, halen daha Dublin’de, 1756 yılında kurulan Guinness bira fabrikasında üretilmektedir. İrlanda’ya özgü bir siyah bira çeşitidir.

5. SKOL

İskandinav dillerinde “şerefe” anlamına gelen kelime olan Skol ismiyle satışa sunulan bu bira, Dünya’da en çok satılan 2. Bira markasıdır. Bira markaları içinde, pet şişe ile satılan ilk biradır. Türkiye pazarındaki Skol biralar, 3 katmandan oluşan ve katmanlarındaki özel izolasyon sayesinde güneş ışınlarından içindeki birayı koruyan pet şişeyle satılıyor.

6. CARLSBERG

Carslberg, yeşil, uzun boylu şişesiyle tanınan en ünlü bira markaları arasında yerini alır.. Carlsberg bira, %7,2 alkol oranıyla satılmaktadır. Almanya’da üretilen Carlsberg biraları, Kopenhag menşeilidir. Özellikle Alman birası denilince akıllara gelen bu bira, yüksek alkol oranı ve sert tadıyla adından bahsettirir. D
Diğer bira çeşitlerinin çeşitli varyasyonları olduğu için Carlsberg bira, yüksek alkollü bira denilince akla gelen ilk biradır. Bunun bir sonucu olarak da satışı en yüksek biralardan bir tanesi olarak bilinir.

7. HEINEKEN

Heineken, Hollanda menşeili ve Lager türünde bir biradır. Heineken bira, %5,4 alkol oranıyla satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda daha düşük alkol oranlı versiyonu olan Heineken light bira ise %3,5 alkol oranıyla satılmaktadır. Heineken biraya raflarda sıkça rastlamamıza rağmen Heineken light versiyonu, hakettiği değeri görememiştir.

8. BECKS

Becks, almanyanın en çok ihraç edilen birası olma ünvanını elinde taşır. Dünyanın farklı bölgelerinde üretilen Becks, 5 üretim bölgesinden birini de Türkiye’de kurmuştur. Becks bira, %5 alkol oranıyla satılmaktadır.

9. BOMONTI

Kadıköy denilince akıllara gelen, özellikle genç kesim tarafından çokça tüketilen trend bira Bomonti,bira alkol oranları %4,8 olarak düzenlemiştir.

10. CORONA

Corona bira, adından da anlaşılacağı gibi vücuda bir kez girdi mi etrafındakilere de içirmek isteyeceğin türden bir biradır. Meksikan birası olarak da bilinir. Haliyle Meksika menşeili bir biradır. Corona Light olarak bilinen yaygın versiyonunda %4,5 alkol oranı bulunurken Corona Extra olarak çıkarttıkları, aslında pek de yüksek olmayan alkol oranıyla bu extra birası ise %4,6 alkol oranına sahiptir.

Bira markaları ve alkol oranları başlıklı konumuz bu kadardı, umarım konumuzun başlarında belirttiğimiz extra gibi ibareler bulunan biralarda alkol oranlarının daha yüksek olduğu kısmını gözden kaçırmamışsınızdır. Daha fazla sağlığınızı etkileyecek bilgiler için sağlık kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

  1. Ferhat dedi ki:

    nefes alma efes al

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al