Başarıya Engel Olan 6 Davranış

Başarıya Engel Olan 6 Davranış

Merhaba sizlere, başarının engellerini anlatacağım. Başarı yolunda düşülen hataları, kaçamakları, ve bunları düzeltme yolunda atılacak bir takım adımlardan bahsedeceğim.

1. Amaçsız Yola Çıkmak

Hayata atılım çok zor bir süreçtir. Birçoğumuz bu sürece atıldığında yarı yola gelmeden dönmek, kaçmak isteriz. Bunun sebebi ise, amaçsız yola çıkmaktır. Bir amaç edinip bu yola çıkmak sizi kararlılığınızdan vazgeçirmeyerek, başarıya doğru yürümenize katkı sağlayacaktır. Önünüze çıkan her engelde amacını düşünerek vazgeçmemek, bu yolda en büyük yardımcını olacaktır.

2. Doğru Olmayan Zaman Kullanımı

Amacınızı belirledikten sonra o amaca yönelik bir plan, zaman yönetimi yapmalısınız. Zamansız yapılan işler her zaman karmaşa yaratacak ve önünüzü görmenize engel olacaktır. Bundan mütevellit her zaman zaman yönetimini doğru yapmalısınız. Hedefe ulaşmak için kestirme yollardan kaçmamalı. Hedefinizi zamana yayarak nerede nasıl yapacağınızı kafanızda şekillendirmelisiniz. Doğru zaman kullanımı size ek zaman kazandırmak ile birlikte, hedeflerinize ulaşmada bir diğer adım olacaktır.

3. Korku ve Kaygılar

Hedef yolunda ilerlemeye başladığınızda, bir takım korku ve kaygılar önünüze geçmeye başlar. Öyle ki böyle durumlarda cesaretinizi yanınızdan ayırmamanız gerekir. Cesaretiniz sizin yol göstereniz, korku ve kaygılara karşı ışık tutanınız olacaktır. Ne olursa olsun her türlü engeli göze almalısınız. Unutmayın ki hiçbir zaman işler kolay gitmeyebilir. Bu yüzden korku ve kaygıların size ket vurmasına izin vermemelisiniz.

4. Olumsuz Düşünmek

Çıktığınızda yolda korku ve kaygılar elbette yanında olumsuz düşünceleri getirecektir. Aslında bir bakıma olumsuz düşünceler sizi korku ve kaygıya güdüler. Dolayısıyla bardağın dolu tarafından bakmak, her çıkmaz yola ‘’her zaman başka bir yol’’ vardır düşüncesi ile yaklaşmalısınız. Olumsuz düşünceler kafa karışıklığı ve pes etmeye iter. Her zaman olumlu düşünmeye çalışmalı, bu düşünceyi polyanacılık tarafında değil, mantık çerçevesinde olumlu düşünmeye çevirmelisiniz.

5. Sabırsız Olmak

Başarı yolunda en büyük hatalardan birisi sabırsız olmaktır. Yola çıktığınızda varacağınız nokta her zaman yakın olmayabilir ve bu durum sizi olumsuz düşüncelere ve yanında sabırsızlığa iter. Sabırla, emekle, dirençle ilerlemek yolun sonunda sizi daha güçlü yapmakla birlikte hedefinize ulaştıracaktır. Öyle ki ileride başardığınız hedefleri ne fedakarlıkla ne sabırla beklediğinizi ve ilerlediğinizi yüreğiniz kabara kabara anlatacaksınızdır. Ne demişler; ‘’sabreden derviş, muradına ermiş.’’

6. Disiplinsiz Olmak

Son olarak ilerlediğiniz yolda disiplin oldukça önemli bir kavram olacaktır. Öyle ki zor yollarda sağa sola yaftalanmalar, kaçmalar olacaktır. Bu yüzden disiplinli ilerlemek sizi yolunuzdan şaşırtmadan ilerlemenize yardımcı olacaktır. Dolayısıyla ilerlediğiniz yol için bir disiplin planı oluşturmak size kolaylık sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Tuğçe Çoban
Kocaeli Üniversitesi/Gazetecilik     İletişim: tucecoban23@icloud.com    
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - antalya haber - cialis - sosyalhane.com - hosting