Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Bakan Murat Kurum Yurttaşla Dalga Geçti: Asgari Ücretliler Ek Mesai Yapabilirler

Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, parti kampında yaptığı açıklamada, ‘Sen maaş alıyorsun, en fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun …

Bakan Murat Kurum Yurttaşla Dalga Geçti: Asgari Ücretliler Ek Mesai Yapabilirler

Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, parti kampında yaptığı açıklamada, ‘Sen maaş alıyorsun, en fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin; ama ben bu iş düzelmezse eğer 1000 çalışanımla beraber bütün varlığımı kaybederim, bunu göze alır mıyım?’ diyerek ‘dar gelirli’ yurttaşları küçümsemişti. Nebati’den sonra Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da yurttaşla dalga geçti. Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesine dair ‘Asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek?’ sorusuna skandal bir yanıt verdi. Kurum, ”Biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir” dedi.

500 bin sosyal konut inşa edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal konut projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruların başlayacağını ayrıca 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planladıklarını belirten Erdoğan ”Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir’ demişti.

Erdoğan ayrıca, ‘İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir’ diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın açıklaması için hazırlanan programa göre 81 ilde 2023-2028 dönemini kapsayacak şekilde 500 bin sosyal konut inşa edilecek.

Bakan Kurum’dan tepki çeken yanıt

Yeni açıklanan TOKİ’nin konut kredi taksitlerinin de belli olmasıyla birlikte Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili tepki çeken bir açıklama yaptı.

Kurum, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sosyal konut projesi ile ilgili sorularını cevapladı. “Asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek?” sorusuna Kurum, ”5 bin 500 lira alıyor. Hem kira ödeyecek hem konut kredisi taksiti ödeyecek hem de evini geçindirecek. Tabii bunu yapabilmesi için ilaayrıca mesai ayrıca kazanç sağlaması gerekiyor. Bunun için vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir” cevabını verdi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da, Bakan Kurum’un skandal açıklamasını paylaşarak ‘Başka bir tavsiyeniz daha var mı? Pes!’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati, parti kampında yaptığı açıklamada, ‘Sen maaş alıyorsun, en fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin; ama ben bu iş düzelmezse eğer 1000 çalışanımla beraber bütün varlığımı kaybederim, bunu göze alır mıyım?’ diyerek ‘dar gelirli’ yurttaşları küçümsemişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.