Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En Etkili 10 Bitki Çayı

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En Etkili 10 Bitki Çayı

Antik çağlardan beri, şifalı bitkilerden veya malzemelerden yapılan bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar hastalıklara karşı iyi bir doğal ilaç yöntemi olarak görülüyordu. Günümüzde de bu durumun değiştiğini söylemek yanlış olur, hala bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar içiliyor ve hastalıklara karşı daha dirençli bir biyolojiye sahip oluyoruz.

Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken en önemli ve süregelen yöntemlerden birisidir bitki çayları. Bu sebepten ötürü bu listemizde bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili çaylardan bahsettik. Dilerseniz bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları hangileri hızlı bir şekilde görelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları listemizin geçmişten günümüze ne kadar etkili olduğunu yukarıdaki listemizde kısaca anlattık, şimdi sıra geldi bu çayların hangileri olduğundan bahsetmeye. Kısaca özet geçecek olursak bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar; kuşburnu, ekinezya, ıhlamur ve zencefil gibi bir çok alanda kullandığımız bitkilerden oluşuyor. Dilerseniz, listemize geçerek tüm bitki çaylarına ve bunların neler içerdiğine kapsamlı bir şekilde bakalım.

1. Kuşburnu Çayı

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Bitkiler denince akla ilk olarak kuşburnu gelmektedir. C Vitamini açısından zengin olan kuşburnu bitkisi çay olarak içildiğinde vücut direncini arttırmakta ve bağışıklığı güçlendirmektedir.

2. Yeşil Çay

Bildiğimiz siyah çayın işlem görmemiş hali olan yeşil çay, özellikle Asyalılar tarafından yüzyıllardır birçok hastalığın şifası olarak görülmektedir. İşlenmediği için fazla sayıda antioksidan içeren yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir; yapısında bulunan B ve C Vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri ile kalbi korur, tansiyonu düzenler ve metabolizmayı hızlandırır.

3. Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer önemli çaydır. Çiçek kısımları ile yapılan çay içindeki A ve C Vitaminleri, kalsiyum ve demirle vücudun toksinlerden arınmasına ve rahatlamasına yardım eder, migreni azaltır ve çarpıntıyı giderir. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Karışımlar içinde belki en bilineni olarak balla karıştırıldığında boğaz ağrısı ve öksürüğü hafifletir.

4. Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı özellikle grip ve soğuk algınlığını geçirmede etkili bir çaydır. Bir tutam ıhlamur ya da yeşil çayla karıştırıldığında içinde A, C ve E Vitaminleri ve selenyum bulunan çay bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanıza yardımcı olur.

5. Karahindiba Çayı

Alternatif Çin tıbbında binlerce yılı aşkındır kullanılagelmiş olan karahindiba, çay olarak içildiğinde zatürre ve ağız hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur. İyi bir K Vitamini ve kalsiyum kaynağı olduğundan etkili Bağışıklık Güçlendirici Bitki Çayları arasında yer almaktadır; kemiklerin güçlenmesine ve cildin korunmasına yardım eder.

6. Kayısı Çayı

Kayısı çayının en önemli yararlarından biri sindirim sistemini düzene sokmasıdır. Sindirim sistemi hassas ve bağışıklıkla doğrudan bağlantılı olduğundan herhangi bir hastalık durumunda sindirim sistemini korumak da bağışıklığı korumak gibi önemlidir.

7. Zencefil Çayı

Toz, taze ve kuru formlarda bulunabilen zencefil, çay olarak içildiğinde öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir, içindeki çok sayıda mineral ve aminoasitler bağışıklığı güçlü tutmaya yardımcı olur. Limon veya balla karıştırıldığında tam bir Bağışıklık Güçlendirici Çay Tarifi olur; mideyi yatıştırır, gribe bağlı bulantı gibi sorunları giderir.

8. Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı, yine yeşil çay gibi güçlü bir antioksidan ve C Vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra bedenin rahatlamasına ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

9. Karanfil Çayı

Karanfil çayı grip için başka bir alternatif yöntemdir. Solunumu açmaya ve gribe bağlı mide rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur. Ateş düşürmede ve bağışıklığı güçlendirmede etkili bir çaydır.

10. Kış Çayı

Zencefil, hibiskus, karahindiba, yeşil çay, ekinezya, ıhlamur ve çubuk tarçın gibi bitkileri kaynatarak oluşturacağınız kış çayı her derde deva olacaktır. Ayrıca, kışın soğuğa karşı grip aşısı gibi olduğunu söylemekte de yarar var.

Bağışıklık sistemine iyi gelen hatta güçlendiren bitki çayları listemiz bu kadardı, bu çaylara aktarlıktan rahatlıkla ulaşabilir ve bağışıklık sisteminizi bu sağlıklı bitki çayları ile güçlendirebilirsiniz. Eğer daha fazla sağlık bilgileri arıyorsanız ilgili kategorimizi yandaki bağlantıya tıklayarak ziyaret etmekten çekinmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı