Aralıklı Orucu Uygulaması ve Aralık Orucunun 6 Faydası

Aralıklı Orucu Uygulaması ve Aralık Orucunun 6 Faydası

Günümüzde çokça popüler hale gelen ve insanlar tarafından çokça rağbet gören aralıklı oruç uygulamasını ve örnek oruç uygulama rutinlerini sizlerle aktaracağım. Ayrıca ramazan orucunun faydaları listesi hazırladım, dilerseniz hemen geçelim…

Ramazan Orucuna Benzer Oruç Uygulaması

Sabahtan akşama kadar hiçbir şey yenmez. Ramazan orucundan farklı olarak su veya şekersiz olmak kaydıyla çay-kahve tüketilebilir.

Gün Aşırı Oruç Uygulaması

1 gün boyunca sadece, yaklaşık 250-350 kaloriden oluşan bir sebze çorbası ve salata yenilir, ertesi gün normal sağlıklı beslenme uygulanır.

16/8 Oruç Uygulaması

Akşam 8’den sonra yemek faslı kapatılır ve ilk öğün ertesi gün 12 de yenilenerek 16 saat kalori alınmamış olur.

1. Kilo Kaybı

İlk olarak kilo kontrolünü sağlamada size çokça yardımcı olacak aralıklı oruç, düzenli yapılması dahilinde gözle görülür değişimleri sizler ve çevrenizde fark edeceksiniz.

2. Şeker Hastalığını Dengeleme

Belirli aralıklara kilo alınmayınca şeker düzeyi oldukça düşer. Böylelikle sağlıklı şekilde kilo verirken bir yandan da sağlığınız için şeker düzeyiniz dengelenecektir!

3. Karaciğer Hastalıklarından Korunma

Karaciğer hastalıkları birçok soruna yol açar. Siroz, kalp-damar hastalıklar… aralıklı oruç metabolizmanın yağ yakma evresine girdiğinde karaciğer hastalıklarından sizi korumaya yardımcı olacaktır.

4. Kalp Hastalıkları

Aralıklı oruç vücudunuza giren her besinin ne olduğunu kontrol altına aldığı için; şeker, kolesterol dengelerini düzenlediği için sizi kalp hastalıklarından koruyacaktır.

5. Tansiyon

Aralıklı orucun bir diğer faydası ise tansiyonu dengelemesidir. Rutin bir hale gelen aralıklı oruç beraberinde düzenli bir tansiyonu da yanında getirmektedir.

6. Beyin Sağlığı

Çoğu yediğimiz katkılı, paketlenmiş ürünler üzerimizde oluşturduğu kilo fazlalığının yanında mental bir yorgunluğu da yanında getirir. Dolayısıyla aralıklı oruç ile zamanında ve düzenli yediğiniz yiyecekler, beyin ve zihin sağlığınızı temizleyecek ve daha berrak şekilde bakmanızı sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Tuğçe Çoban
Kocaeli Üniversitesi/Gazetecilik     İletişim: tucecoban23@icloud.com    
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al