12 Adımda Telefonda Konuşma Kuralı

12 Adımda Telefonda Konuşma Kuralı

Telefonla konuşma kuralları: Cep telefonlarının hızla yaygınlaşmasının ardından iletişimin önemli bir bölümü telefonlarda yapılmaya başladı. Özellikle salgın döneminde bulaş riskini azaltmak için alınan tedbirler cep telefonlarıyla konuşma oranlarını önemli ölçüde artırdı. Gerek iş gerekse sosyal hayatımızda bütün işlerimizi cep telefonlarıyla görür hale geldik; ancak telefonla konuşmanın da bir adabı bir kuralı var. Bu kuralların dışında yapılan konuşmalar etkili iletişimin önünde büyük bir engel. Peki, bu kurallar nedir bir bakalım.

1. Çaldırma Süresi

Öncelikle görüşmek istediğimiz kişiyi uzun uzun çaldırmamalıyız. Bunun süresi en fazla dörttür. Yani dört kez çaldırdık hâlâ açmıyorsa ısrarcı olmayacağız. Biliyorsunuz cep telefonları artık her an yanımızda. Açacak olan kişi zaten ilk bir iki çaldırmada çağrıyı cevaplar. Cevaplamıyorsa ya açmak istemiyordur ya da müsait değildir.

Israrla çaldırdığımızda belki telefonu açar; ama o iletişim sağlıklı olmaz. Eğer konu acilse bu durumu bir mesajla iletebilir, müsait olduğunda bize geri dönüşünü sağlayabiliriz. Aranan bizsek ve müsait değilsek mesaj atabilir ‘’Şu an toplantıdayım’’ veya ‘’Daha sonra sizi arayabilirim’’ diyebiliriz.

Telefonla Konuşma Kuralları

2. Kendimizi Tanıtmalıyız

Eğer tanımadığımız birisini arıyorsak öncelikle selamlayıp ardından kendimizi tanıtıp müsait olup olmadığını sormamız gerekiyor. Müsait ise, görüşmeyi başlatabiliriz. Belki başınıza şöyle durumlar gelebilir. Tanımadığınız bir numara arıyor, açıyorsunuz telefonu ve karşıdan ‘’Kimsin’’ sorusunu alıyorsunuz.

Bu sözle başlayan bir iletişim ne kadar sağlıklı olabilir? Sonra haliyle ‘’Siz kimi aramıştınız’’ sorusunu yöneltiyorsunuz. Hâlâ karşı taraf kendini tanıtmadan direkt konuşmaya girmeye çalışıyor. Böyle bir görüşmenin seyrini siz tahmin edebilirsiniz. Bazen şöyle durumlarla da karşılaşabiliyorsunuz, birisi sizi arar direkt olarak isminizle hitap eder ve konuya girer.

Siz de ‘’Siz kimsiniz’’ diye sorduğunuzda aşk olsun numaram kayıtlı değil mi, beni tanıyamadın mı, sesimden de mi çıkaramadın? Diye bir sürü şey söyler ve siz o kişiyi bulmak zorunda kalırsınız. Bu sitemler yerine kendisini tanıtsa. Böyle iletişimlerden pek hayır beklemeyin çünkü çok sinir bozucu bir durum. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için öncelikle selamlayıp ardından kendinizi tanıtıp müsait olup olmadığını soracağız. Sonrasında aktarmak istediğimiz konuya geçeceğiz.

3. Ne Söylediğimiz Değil, Nasıl Söylediğimiz Önemli

İletişimde biliyorsunuz ki ilk intiba çok önemli. Bu karşılıklı iletişimlerde de geçerli, telefonla görüşmelerde de. İkili iletişimlerde beden dilinin önemi %60, ses tonunun önemi %30, kelimelerin önemi de sadece %10. Bu da bizim ne söylediğimizin değil, nasıl söylediğimizin önemini gösteriyor.

Ancak telefonla yaptığımız görüşmelerde beden dilimiz olmayacağı için, ses tonumuzun önemi daha da çıkıyor ortaya. Beden dilinin %60’lık etkisini sesimize yüklememiz gerekiyor. Bunun içinde konuşurken jest ve mimik kullanacağız. Örneğin, aradığımız kişi telefonu açmadan önce gülümseyeceğiz. O gülümseme sesimize o sıcaklığı, o güveni ve o samimiyeti yükleyecektir. Ardından net, anlaşılır bir biçimde kendimizi ifade edeceğiz.

Telefonla Konuşma Kuralları

4. Kelime Seçimi

Etkili bir telefon görüşmesi için kullandığımız kelimeleri daha özenli seçeceğiz. Kelime dağarcığının gelişmesi içinde bol bol kitap okuyacağız. Sizlerin üzerinde etki bırakan insanlara bakın. Konuşma şekline, sesinin tonuna, kullandığı kelimelere, duruşuna. Diğerlerine benzemeyen fark yaratan insanlardır. Siz bu konuda aynalama yapabilirsiniz. Yani etkilediğiniz insanları örnek alıp onun sahip olduğu özelliklerin hangisinin sizde olduğunu kontrol edip eksikler konusunda çalışmalar yapabilirsiniz.

5. Nezaket Kuralları

Sözlü iletişimde nezaket önemli. ‘’Lütfen’’, ‘’Rica ederim’’, ‘’Teşekkür ederim’’ gibi ifadeler telefon görüşmelerinde de önemli.

6. İsmiyle Hitap Edin

Bir de konuştuğunuz kişiye arada sırada ismiyle hitap edin. Örneğin, 3 dakikalık bir telefon görüşmesi yapıyorsanız en az üç kez ismiyle hitap edin. Çünkü insanlar kendi isimlerini özellikle yeni tanıştıkları insanlardan duymayı severler. İşte bu durumu lehinize kullanın.

Telefonla Konuşma Kuralları

7. Telefonda Sohbeti Uzatmayın

Telefonun amacı iletişim kurmaktır. Dolayısıyla telefonda çok uzun muhabbetlere girmeyin. Karşınızdaki kişi nezaketinden dolayı sizin sözü uzatmanızı sineye çekiyor olabilir. O yüzden konuşmanın bir amacı varsa ondan bahsedin yoksa sadece hal hatır sormak için aradıysanız bunu öğrendikten sonra kapatma faslına geçin. ‘’Daha daha nasılsın?’’ ‘’Ahmet nasıl?’’ ‘’Çocuklar nasıl?’’ diye devan eden görüşme bazen sinir krizlerine dönüşebiliyor.

8. Telefonda Bağırarak Konuşmayın

Bazıları normal ses tonuyla konuşurken telefonla konuşmaya başladığında sesini yükseltiyor. Hele bir de çok uzaklardan gelmişse o telefon sesin şiddeti giderek artıyor. Telefonda bağırarak konuşmayacağız. Hele ki yalnız değilseniz etrafınızdaki insanları rahatsız etmeden konuşmanız önemli.

Bazen yüksek sesle konuşan insanlarla toplu taşıma araçları veya marketlerde karşılaşıyorsunuzdur. Bu insanların bütün özel hayatlarını ve problemlerini öğreniyoruz.

Telefonla Konuşma Kuralları

9. Ağızınız Doluyken Konuşmayın

Birde telefon çaldığında ağzınızda herhangi bir besin maddesi varsa lütfen telefonu açmayın. Çünkü karşı tarafa yansıyacak şeyler rahatsızlık verebilir.

10. Telefonu Açan Kapatır

Sevgililer arasındaki telefon görüşmesini sonlandırma muhabbetini bilirsiniz. Önce sen kapat, hayır önce sen kapat. Bunun da bir kuralı vardır ve telefonu açan kapatır. Yani kim aramışsa telefonu kapatma önceliği de ona aittir; ama sizi arayan kişi bu kuralı kullanıp nasıl olsa ben kapatmadan kapatamaz deyip gereğinden fazla uzatıyorsa ‘’Bir toplantıya girmem gerekiyor onlar arka planda kalıyor’’ gibi mazeret belirtip kapatmak için izin isteyebilirsiniz.

Telefonla Konuşma Kuralları

11. Sabah veya Gece Ararken Dikkat

Çok gerekmedikçe, acil bir durum olmadıkça bir kişiyi sabahın erken saatlerinde veya gece aramayın. Aramanız gerektiyse öncelikle özür dileyip müsait olup olmadığını sorun.

12. Telefonunuzun Kapalı Olduğundan Emin Olun

Sinema, tiyatro, konser, konferans, Cami gibi yerlerde cep telefonunuzu kesinlikle kapatın. Sessiz alanlarda çalan cep telefonunun sizi nasıl kızdırdığını hayal edip ona göre davranın.

YAZAR BİLGİSİ
Tuğçe Çoban
Kocaeli Üniversitesi/Gazetecilik     İletişim: tucecoban23@icloud.com    
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.